به گزارش برنا از اراک ، غلامرضا فتح آبادی در ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی استان با بیان اینکه تدوین سند آسیب های اجتماعی استان اقدامی نو در کشور در حوزه کاهش این آسیب ها بوده است، گفت: تدوین این سند باعث کاهش آسیب های اجتماعی در استان شد. این سند در قالب هزار و 45 عنوان برنامه از آذر 95 به 45 دستگاه اجرایی توسط استاندار وقت ابلاغ شد .

وی ادامه داد: برنامه پیش بینی شده در این سند رویکرد آموزشی و اطلاع رسانی داشت، بعلاوه بحث توانمند سازی و پژوهش در آن مد نظر قرار گرفت. حجم کل عملیات سند 29 میلیون و 958 هزار برنامه عملیاتی است که توسط چهل و پنج دستگاه اجرایی استان اجرا شد .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه 166 هزار برنامه به غیر از برنامه عملیاتی در این سند دیده شده است، گفت: با اجرای این سند شاهد روند کاهش جرائم در قالب آسیب های اجتماعی را به استناد آمار پزشک قانونی استان شاهد هستیم به طوری که طلاق در استان مرکزی نزدیک به یک درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرد .

وی ادامه داد: جرایم مربوط به تجاوز به عنف، سرقت های خرد، قتل، تصادف درون شهری، زورگیری و سرقت، شرارت، همسر آزاری، دختران فراری ورودی زندان ها و غیره کاهش پیدا کرد و استان مرکزی از لحاظ میانگین آسیب های اجتماعی در جایگاه مناسبی قرار دارد . 

فتح آبادی با بیان اینکه استان مرکزی شاهد کاهش 5 جرم از مجموع 10 جرم اول کشور بوده است، گفت: بر اساس اعلام معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه جرم های کاهش یافته در استان شامل قتل، سرقت،تخریب، افترا، خیانت در امانت است. میزان طلاق در استان مرکزی نزدیک به 1.7 درصد کاهش پیدا کرده است که علاوه بر آن شاهد کاهش 31 درصدی قتل، کاهش 9 درصدی دستگیری مواد مخدر، کاهش 14 درصدی سرقت، کاهش 40 درصدی نزاع دسته جمعی و کاهش 10 درصدی نزاع را نسبت به سال گذشته در استان شاهد بوده ایم .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی گفت: ایجاد مرکز دیده بانی اجتماعی یکی از برنامه های مهم سند آسیب های اجتماعی بود که خوشبختانه سال گذشته در جهاد دانشگاهی استان مرکزی افتتاح شد. راه اندازی کانون زندگی پایدار نیز به عنوان تنها مرکز تخصصی آموزش های پیش ازدواج برای اولین بار در کشور در اراک افتتاح شد که در سال گذشته نزدیک به 23 هزار و 854 نفر در این مرکز آموزش لازم را دیده اند. پوشش این آموزش ها 99 درصد در استان بوده است .

وی ادامه داد: با مشارکت یک خیر راه اندازی مرکز آسیب دیدگان اجتماعی به مساحت 2 هزار و 183 متر با اعتباری 4 میلیارد تومانی را دنبال کرده ایم که خوشبختانه پروژه 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و قرار است پس از تکمیل در اختیار بهزیستی استان قرار گیرد .

فتح آبادی با بیان اینکه در کنار سند آسیب های اجتماعی، سند توسعه فرهنگی استان تدوین شده است، گفت: در سند توسعه فرهنگی در قالب هفته های فرهنگی 20 هزار عنوان برنامه اجرا شده است .

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی پیوند دانشگاه با جامعه در استان صورت گرفته است، گفت: برای هر دانشگاه ماموریتی در نظر گرفته شده است به عنوان مثل در بحث توسعه مشاوره و روانشناسی وظیفه اصلی با دانشگاه اراک است، دانشگاه پیام نور در مسائل اجتماعی و فرهنگی، دانشگاه آزاد اسلامی اراک در حوزه خانواده و جهاد دانشگاهی در حوزه آینده نگری و رصد تحولات اجتماعی با محوریت مرکز دیده بانی اجتماعی ماموریت پیدا کرده است .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار کرد: طرح نظام مراقبت یا نماد از طریق آموزش و پرورش در قالب یک شهرستان اجرایی خواهد شد. راه اندازی مرکز تصمیم برای مشاوره های قبل از طلاق بعد ماه مبارک رمضان در تمامی شهرستان های استان با حضور معاون بهزیستی کشور راه اندازی خواهد شد .

فتح آبادی با بیان اینکه 44.8 درصد کل برنامه عملیاتی سند آسیب های اجتماعی استان اجرایی شده است، گفت: طی ارزیابی کاملا تخصصی و حرفه ای که از عملکرد دستگاه ها در این سند صورت گرفت، اداره کل آموزش و پرورش با اجرای 84 درصد برنامه، خانه سازمان های مردم نهاد 83 درصد، کمیته امداد79 درصد، جهاد کشاورزی 78 درصد، اداره کل ثبت احوال 78 درصد، نیروی انتظامی 77 درصد و حوزه هنری 75 درصد به عنوان دستگاه های برتر در این حوزه شناخته شده اند .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه امسال سند آسیب های اجتماعی و طلاق استان با هم ادغام می شوند، گفت: طرح ملی پیمان از سوی هلال احمر قرار است اجرا شود که در برش استانی استان مرکزی 175 از داوطلبین هلال احمر شرکت خواهند کرد .

وی ادامه داد: تدوین برنامه ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ابلاغ شده است که ماموریت 60 وزارتخانه و دستگاه ملی به خوبی در آن تدوین شده است، که خوشبختانه برش استانی این طرح توسط ستاد مبارزه مواد مخدر استان مرکزی تدوین و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه با پیگیری های انجام شده استان مرکزی جزو 10 استان کشور در بحث تخصیص اعتبارات سکونتگاه های غیر رسمی است، گفت: پیش بینی ما نزدیک به دو میلیون تومان اعتبار در این خصوص است .

فتح آبادی گفت: بر اساس تحلیلی که در خصوص آموزش های پیش از ازدواج در استان صورت گرفت بالغ بر 18 هزار و 854 نفر آموزش های 6 ساعته ازدواج در سه محور مهارت های زندگی، حقوق زوج ها و احکام زناشویی گذرانده شده است که ماحصل این کار کاهش 4 درصدی طلاق ها در استان در 5 ساله نخست زندگی است، بویژه 8.5 درصد کاهش طلاق ها در یک سال اول زندگی را در استان بنا بر آمار ثبت احوال و قوه قضائیه شاهد بوده ایم .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی تصریح کرد: اخذ رتبه اول گواهینامه مدیریت طرح های توانمندسازی اجتماعی و نیز راهبری مالی، اقتصادی و حقوقی در سکونتگاه های غیر رسمی توسط جهاد دانشگاهی استان مرکزی احراز شده است. جهاد دانشگاهی توانسته به عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی در کشور این رتبه را کسب کند و از این پس جهاد دانشگاهی استان می تواند در طرح های بالای یک میلیارد تومان در استان و در کشور در حوزه اجتماعی طرح قبول کند .

وی گفت: معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بررسی نظرات تخصصی 360 نفر از اساتید دانشگاه و همچنین کلانتری ها و کارشناسان انتظامی اولویت های جرائم و آسیب های اجتماعی را به تفکیک شهرستان ها استخراج کرده است .

فتح آبادی ادامه داد: اولویت اول جرائم و آسیب های اجتماعی استان در بحث اعتیاد چه در بحث مصرف و چه در بحث خرید و فروش مواد مخدر بوده است و متاسفانه در اغلب شهرستان ها با این آسیب روبرو هستیم. دومین اولویت بحث بیکاری است، که در شهرستان های تفرش و شازند بیشترین شیوع را داشته است .

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در پایان بیان کرد: شهرستان آشتیان سرقت و تصادف، تفرش سرقت و شرب خم، خنداب بحث قتل دسته جمعی، اختلاف ملکی و کلاهبرداری، دلیجان شرب خم و سرقت، زرندیه اقامت غیر مجاز اتباع خارجی، ساوه روابط نا مشروع و ناهنجاری های خانواده، شازند مشکلات خانواده و سرقت، کمیجان نزاع و سرقت و در فراهان روابط نامشروع از جمله آسیب های اجتماعی جدی است.