به گزارش خبرگزاری برنا، سیروس شفقی» صبح پنجشنبه در اولین جلسه «ستادبازآفرینی پایدار شهری شهرستان کرج» در سالجاری که با حضور احمدی نژاد سرپرست شهرداری کرج و جمعی از مدیران شهری مناطق در محل فرمانداری برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن پروژه مرکز بهداشت در محل خط 4 حصار کرج اظهار داشت: ارتقا مراکز بهداشت و درمان به ویژه در محلات و مناطق حاشیه نشین شهری بسیار حایز اهمیت بوده و طرح مذکور نیز خاصه بمنظور افزایش و بهبود سرانه های بهداشتی و درمانی به تصویب رسیده است.

*تاکید فرماندار کرج برای کلید خوردن طرح مرکز بهداشت در خط 4 حصار

وی در رابطه با به انجام رسیدن این طرح؛ بازه زمانی 10 روزه نیز تعیین کرد تا در این مدت، مقدمات طرح و عملیات اجرایی آن با همکاری راه و شهرسازی بمنظور اختصاص زمین و تزریق منابع مالی از سوی شهرداری کرج آغاز شود و این طرح پس از مدت ها تعویق و توقف به مرحله اجرا برسد. 

*اجرای طرح بازآفرینی شهر تحول بزرگی در محلات رقم خواهد زد

فرماندار کرج در محور دیگری از این نشست شهری،با اشاره به اهمیت بازآفرینی بافت های فرسوده در مناطق شهری تصریح کرد: طرح بازآفرینی شهری یکی از بزرگترین برنامه های شهری است که اگر همه دست به دست هم دهیم و اهداف را دنبال کنیم، می توان تحول عمرانی بزرگی را در ستاد بازآفرینی در تاریخ رقم زد و افق ترسیم شده برای احیاء 2 هزار و 700 محله در بیش از 500 شهر را محقق کرد.

شفقی با تاکید بر اینکه در اجرای طرح بازآفرینی پایدار شهری بدنبال ارتقا وضعیت و شاخص های برخورداری ساکنان این مناطق هستیم، گفت: اجرای این طرح مهم شهری و احیا بافت های فرسوده شهری منوط به همکاری تمامی دست اندارکاران حوزه شهری و جدیت بیشتر در کار است.

 *کارگزاران دولت با جدیت اهداف دولت را اجرایی کنند

معاون استاندار با اشاره به نگاه دولت و اهتمامی که در احیا و بازسازی بافت های فرسوده وجود دارد تصریح کرد: همه ما بعنوان کارگزاران دولت باید با عزم جدی، اهداف دولت را با جدیت دنبال کنیم.

فرماندار کرج ادامه داد: بازدید های دوره ای از پروژه های در دست احیا باید در دستور کار قرار گیرد.

*دستگاه ها 30 درصد اعتبارات شهری را به بازآفرینی اختصاص دهند

معاون استاندار با تاکید بر اینکه دستگاه های برنامه های خود را در بازسازی بافت های فرسوده ارایه دهند؛ افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه، هر دستگاه موظف است 30 درصد از اعتبارات شهری و سهم آورده خود را به اهداف طرح بازآفرینی شهری اختصاص دهد و نحوه اجرای این قانون پایش و در نهایت گزارش کم کاری ها از سوی مسولان شهرستانی به مدیران استانی اعلام خواهد شد.

شفقی در ادامه با اشاره به حمایت های فرمانداری کرج از اجرای طرح های بازآفرینی شهری افزود: دستگاه ها اگر پروژه ای مرتبط با طرح بازآفرینی شهری به کمیته برنامه ریزی شهرستان ارایه دهند،مازاد آن تزریق مالی انجام خواهد شد و بنوعی از سرفصل اعتبارات عمران شهری هم شاهد افزایش سهم منابع اعتباری خواهیم بود که با اجرایی شدن این مهم، علاوه بر تحقق سیاست های بازآفرینی در شهرستان، هر دستگاه می تواند یک پروژه ارایه دهد و در کنار آن شاهد 4 برابر شدن سهم اعتبارات در این بخش باشیم که این امر خود تحول عظیمی در احیا بافت های فرسوده شهری ایجاد خواهد کرد لذا، دستگاه ها باید از این فرصت استفاده کنند.

*تاکید فرماندار کرج برای جذب بخش خصوصی در احیا بافت های فرسوده

فرماندار کرج در ادامه با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی گفت: سیاست های شهرداری، سیاست های خوبی است اما ما نمی توانیم بگوییم که فقط کرج ظرفیت دارد و شهرهای اقماری این پتانسیل را ندارند، بنابراین مدیران شهری باید از ظرفیت بخش خصوصی در شهرهای اقماری نیز برای احیا بافت های فرسوده بهره مند شوند.

وی همچنین بیان کرد: هر شهرداری در هر منطقه یک پروژه شهری را در برنامه ریزی های خود قرار دهد تا شاهد جذب سه برابری اعتبارات باشیم.

*ظرفیت دفاتر تسهیل گری مغفول نماند

شفقی در بخش دیگری با اشاره به اهمیت نقش دفاتر تسهیل گری تصریح کرد: اقدامات جزیره ای همواره باعث بروز مشکلات می شود و باید از هم افزایی صاحبنظران امر در این دفاتر بهره لازم را برد.

فرماندار کرج همچنین برگرفتن ضرورت خروجی مناسب از جلسات تاکید کرد و گفت: کارشناسان امر در ستاد بازآفرینی شهری با توجیه کامل در جلسات شهرستانی حضور پیدا کنند تا شاهد ماحصل و نتایج مطلوبی از این جلسات باشیم.

*طرح بازآفرینی شهرهای اقماری کرج تهیه و تدوین شود

معاون استاندار در بخش دیگری بر ضرورت تهیه و تدوین طرح های بازآفرینی درشهرهای کمالشهر، محمدشهر، ماهدشت و گرمدره توسط شهرداران این مناطق تاکید کرد.

گزارش شهرداری کرج در خصوص پروژه های اجرایی سال 96 و برنامه های پیشنهادی سال 97، طرح گزارش دانشگاه علوم پزشکی در اجرای پروژه محله خط چهار حصار کرج و محمدشهر، بررسی روند صدور مجوزهای دفاتر تسهیل گری در محدوده شهرهای شهرستان کرج، اعلام گزارشی از اقدامات اجرایی در خط چهار حصار کرج و فعال تر شدن کارگروه های تخصصی چهارگانه ستاد بازآفرینی شهرستان کرج از جمله محورهای این جلسه بشمار می رفت.