به گزارش خبرگزاری برنا؛ مهندس علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات بنیاد مسکن کرمانشاه تشکیل شد، اظهارداشت: در اولین اقدام در بحث زلزله ارزیابی ۱۱۰هزار واحد آسیب‌دیده اعم از احداثی و تعمیری داشته‌ایم که طی آن ۶۷ هزار واحد تعمیری و ۴۳هزار واحد احداثی برای تامین وام و کمک بلاعوض در مناطق شهری وروستایی استان کرمانشاه مشخص شده است.

photo_۲۰۱۸-۰۷-۱۱_۲۰-۰۹-۲۶

 او افزود: تا کنون برای ۸۲ هزار واحد خسارت ‌دیده از زلزله عقد قرارداد صورت گرفته است که از این تعداد ۳۵ هزار واحد تعمیری و ۲۹ هزار واحد احداثی می‌باشد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: از تعداد ۵۳ هزار واحد تعمیری حدود ۴۵ هزار واحد کار ساخت آنها به اتمام رسیده است و هشت هزار واحد دیگر در دست اقدام می‌باشد و به زودی کار ساخت آنها هم به اتمام خواهد رسید.

تابش ادامه داد: تاکنون ۳۰هزار واحد آواربرداری شده، ۲۸هزار واحد پی‌کنی انجام گرفته است و ۲۱ هزار واحد بتن‌ریزی، ۱۵ هزار واحد سیستم سازه‌ای (اسکلت‌بندی)، ۱۰هزار واحد اجرای سقف و چهار هزار و ۵۰۰ واحد گچ و سایر اقدامات داخلی پایان کار انجام گرفته‌اند.

او افزود: امسال تا پایان تیر نیز پنج‌هزار واحد شهری و روستایی را آماده سکونت و به بهره‌برداری می‌رسد که متراژ خانه‌های روستایی را ۸۵ متر در نظر گرفته شده و متراژ خانه‌های شهری را میانگین ۱۱۰متر اعلام شده است، ضمناً در شهرهای زلزله‌زده بنا به مساحت ملک ممکن است این رقم تغییر کند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: در شهرستان سرپل‌ذهاب هم تاکنون شش‌هزار واحد آواربرداری، پنج‌‌هزار و ۵۰۰ واحد پی‌کنی، سه‌هزار و ۴۰۰واحد آرماتوربندی، سه‌هزار واحد پی‌سازی، یک‌هزار و ۲۰۰واحد سیستم سازه‌ای نصب و ۵۰۰ واحد هم سقف زده شده است.

تابش در پاسخ به خبرنگاران برنا گفت: وام در مناطق زلزله‌زده  برای عملیات احداثی ۴۴۳میلیارد تومان و برای عملیات تعمیری، ۳۶۵میلیارد تومان وام پرداخت شده که در مجموع ۸۰۸ میلیارد تومان در شهر و روستا تاکنون وام جهت بازسازی پرداخت شده است.

او افزود: در  مجموع وام‌های بلا عوض پرداختی ۱۵۰ میلیارد تومان می‌باشد و تاکنون حدود ۱۰۰۰ میلیارد وام ساخت‌وساز و بلاعوض پرداخت شده است که ۱۵۰میلیارد تومان دیگر خدمات داده شده که شامل نقشه‌کشی، آواربرداری، اهدا سیمان رایگان، پروانه ساخت، پی‌کنی و... است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: تاکنون در شهرهای زلزله‌زده استان کرمانشاه  ۷۱ میلیون تومان و در روستاها ۵۵ میلیون تومان وام به صورت کمک بلاعوض و وام‌های معیشتی پرداخت شده است.

تابش ادامه داد: عملیات بازسازی طبق برنامه پیش می‌رود و در روستاها ۱۲هزار خانه بر اثر زلزله تخریب شد که پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه کار باسازی آنها به اتمام برسد.

او افزود:  اگر ساختمان‌ها با نظارت مهندسین فنی ساخته شوند در آینده دیگر با مشکل روبه رو نخواهیم شد و در طرح نوسازی و بهسازی روستاهای زلزله‌زده تاکنون حدود پنج‌هزار و ۴۰۰ واحد روستایی یک میلیون و ۸۰۰ واحد با بودجه ۱۴۵۰۰ میلیارد تومان وام جهت مقاوم‌سازی پرداخت شده است که طبق آیین‌نامه ۲۸۰۰ مقاوم‌سازی شده است.