به گزارش برنا،آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: آرامش و امنیت بدون ایران در منطقه خارومیانه ایجاد نمی شود و ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز بزودی به این حقیقت پی خواهد برد.

او بیان کرد: ترامپ به طور مداوم پیشگویی می کند و به تعبیر دقیق آرزو می کند که بالاخره ایران، خود به پای مذاکره خواهد آمد، من به او می گویم این تحصیل حاصل است و قبیح، ما در برجام به پای مذاکره آمدیم اما شما پیمان را زیر پا گذاشتید و به امضای خود خیانت کردید.

ایشان افزود: شما ثابت کردید که اگر با دست راست با ما همکاری کنید با دست چپ به ما خیانت  می کنید، وقتی مروان بن حکم در جنگ جمل اسیر شد و امام حسن و امام حسین واسطه شدند تا وی با امیرالمومنین بیعت کنند، حضرت نپذیرفت و سخنی فرمود که انگار در شان امروز آمریکاست؛ حضرت فرمود: اولم یبایعنی بعد قتل عثمان؟ لاحاجه لی فی بیعته انها کف یهودیه لو بایعنی بکفه لغدر بسبته.

عاملی اظهار کرد: وقتی برجام بسته شد و در اثنای آن جان کری، وزیرخارجه وقت آمریکا از دوچرخه افتاد و پایش شکست، بعد از انعقاد برجام یک سناتور به جان کری تعریض کرد و گفت "وقتی از دوچرخه افتادی پایت نشکست بلکه مغرت آسیب دید و نشان آسیب دیدن مغز شما این است که ایران سر شما کلاه گذاشت". جان کری در جواب وی گفت " شما سناتورها خیال خام دارید. خیال می‌کنید که تحریم ایران را تسلیم می‌کند اما نه با ایران و نه با ایرانی‌ها آشنا نیستید. ایرانی ها تسلیم نمی‌شوند".

خطیب جمعه اردبیل همچنین با اشاره به حضور خود ، استاندار و تعدادی از مدیران در جمع عشایر در دامنه سبلان اظهار کرد: مشاهده مشکلات از نزدیک در اتخاذ تصمیم مناسب، سرعت تصمیم، لزوم و ضرورت تصمیم تاثیر مستقیم دارد و مدیران ما نباید با ولی نعمتان خود فاصله و حجاب داشته باشند.
آیت الله عاملی گفت: در این سفر در خصوص حل مشکلات آب آشامیدنی قشلاق ها ، اصلاح یا احداث راه های ییلاقی، نصب آنتن های مخابراتی در ییلاق ها،  لزوم رسیدگی به بهداشت ییلاق ها، آسفالت بخشی از راه های اصلی عشایر ، ضرورت توجه به حقوق عشایر در واگذاری پایاب زمین های سد خدا آفرین و لزوم حل مشکلات عشایر با کشت و صنعت ها تصمیمات مناسبی اتخاذ شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از خطبه‌ها از حضور پزشکان متخصص و عمومی که هر سال در روز شهادت امام صادق (ع) در مناطق اهل سنت استان حاضر و به طور رایگان از صبح تا شب به مداوا می پردازند و داروی رایگان در اختیار بیماران این مناطق قرار می‌دهند تشکر و اقدام موسسه خیریه حمایت از بیماران سرطانی ریحانه را که بانی این حرکت بزرگ انسانی و اسلامی است ستود.