به گزارش برنا از اراک- سعید فرخی در جلسه شورای اداری که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گزارشی از صرفه جویی انجام شده در سه ماهه نخست سال در حوزه انرژی ارائه کرد و افزود: استان مرکزی بواسطه استقرار واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ یکی از استان های صنعتی کشور به شمار می رود و قطع برق مشکلاتی را برای این صنایع به همراه دارد .

وی با بیان اینکه از اول اردیبهشت ماه مدیران اجرایی مکلف شدند از تعویق در پرداخت هزینه های انرژی پرهیز و سالانه ٢٠ درصد در کاهش مصرف صرفه جویی کنند، اضافه کرد: با تصمیمات اتخاذ شده تغییر ساعات کار دستگاهی، استفاده از مولد اضطراری از ساعت ١٢ تا ١٨ و استفاده از مولد برق با قدرت بیش از ١٠٠ کیلووات برای بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفت .

فرخی عنوان کرد: با اجرای مصوبه تغییر ساعت کار ادارات از ١٦ تیرماه ٨٥ دستگاه اجرایی مورد ارزیابی قرار گرفت به طوری که میزان مصرف برق ١٤ دستگاه در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به کمتر از ١٠ درصد رسید، ٦٤ دستگاه عملکرد قابل قبول داشته اند و مابقی نیز دارای مصرف بالایی بوده اند .

وی به ترتیب، بنیاد مسکن و سازمان صنعت، معدن و تجارت را در جایگاه اول و دوم دستگاه های اجرایی موفق در بحث صرفه جویی برق اعلام کرد .

وی اضافه کرد: با سه اقدام مصوب و انجام شده روزانه ٣٥ مگاوات صرفه جویی (معادل ٤ درصد میانگین مصرف)در استان انجام گرفته است و ٢٠ تا ٣٥ درصد در کاهش خاموشی ها نیز موثر بوده است .

فرخی گفت: با توجه به گذر از پیک مصرف، آغاز ساعت کار ادارات که از ابتدای تیرماه به ٦:٣٠ تغییر یافته بود از شنبه ٢٠ مردادماه به حالت عادی(٧:٣٠) باز می گردد . 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون بحث الگوی مصرف آب و برق مدنظر قرار گرفت، گفت: با شروع فصل سرما الگوی مصرف در بخش گاز نیز مورد توجه خواهد بود .