به گزارش خبرنگار برنا؛ نشست مطبوعاتی حجت‌السلام‌والمسلمین رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران نشریات محلی و روزنامه‌های سراسری و خبرگزاری‌ها در سالن اجتماعات اداره کل ارشاد تشکیل شد.

25

حجت‌السلام و المسلمین رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: امسال تئاتر مرصاد در کرمانشاه برگزار خواهد شد.

او افزود: امسال کرمانشاه میزبان جشنواره فیلم بین‌المللی کودک و نوجوانان است که به مدت یک هفته این جشنواره همزمان با سایر استان‌ها  در سینما آزادی کرمانشاه برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاکنون 12 فیلم به استان‎‌ها داده‌اند که هفت فیلم ایرانی و پنج فیلم خارجی می‌توانند در این جشنواره بین‌الملی شرکت کنند.

جعفری ادامه داد: مبلغ 10 هزار تومان برای تهیه بلیط فیلم‌ها در نظر گرفته شده است ولی معاونت سینمایی و هنری تا 30 درصد تخفیف می‌دهد و  تقریبا هفت ‌هزارتومان قیمت بها تمام شده آن است و ما هم با رایزنی کرده‌ایم از محل بودجه استانی شاید تا 20 درصد تخفیف بدهیم.

او افزود: اولیت مهم  برگزاری این جشنوارها در درجه اول  توجه به شهرستان‌هاست و شهرستان‌ها در اولویت قرار داده‌ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اعتبارات جشنواره اقوام را داریم که رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه  تمرکز زدایی است که حاصلی برای استان نداشته باشد ولی چند برنامه در شهرستان‌ها اجرا کردیم ولی قبلا در شهر کرمانشاه یک برنامه اجرا می‌شد ولی حالا در چند شهرستان برگزار می‌شود.

جعفری ادامه داد: موسسه تک منظوره مجوز گرفته شهرستان‌ها و فعالیت آنان خوب است که تجلیل از مشایر و مفاخر استانی تجلیل انجام می‌گیرد.

او افزود: جشنواره اواهای کهن و سال قبل به بهانه آواهای کهن که تنبور است امسال ساز شمشال،، دزله دهل ، تنبورنوازی و گروهی تنبورنوازی  و هوره و مور خانه آن در هرسین و اسلام آباد سیااه جمانه ، هوره  تا کنون 22 آثار رسید و هشت و نهم شهریور برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:  جشنواره فیلم کوتاه با موضوع آسیب‌های اجتماعی«ریشه و تراشه» و بخش ویژه دوباره زندگی در شهرستان سرپل‌ذهاب برگزار خواهد شد.

جعفری ادامه داد: این جشنواره در بخش‌های آسیب‌های اجتماعی در محورهای اعتیاد، طلاق و کودکان کار و آسیب‌‌های روانشناختی (خشنوت، افسردگی و ...)  که شامل تکدی‌گری و خودکشی و خودسوزی می‌باشد و آسیب‌های نو پدید( ماهواره، فضای مجازی و ...) که شامل؛ بی‌خانمان‌ها و سرقت در سه بخش «داستانی»، «مستند» و «انیمیشن» می‌شود به رقابت می‌پردازند.

او افزود: بخش ویژه این جشنواره با موضوع دوباره زندگی با محوریت زلزله استان کرمانشاه در جشنواره مذکور در نظر گرفته شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شرکت تمام نهادها، فیلم‌سازان و تهیه کنندگان بخش خصوصی در این جشنواره آزاد بوده  و این آثار ارسالی باید در جشنواره دیگری شرکت داده نشده باشند  و رتبه‌ای کسب نکرده باشد.

جعفری ادامه داد: مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 31 تیر 1397 بوده و زمان آن خاتمه یافته و این جشنواره آواخر مرداد به میزبانی سرپل ذهاب برگزار می‌شود.