به گزارش خبرگزاری برنا ؛ احمد همتی  گفت : قبل از خروج دولت آمریکا از برجام ، برخی از نمایندگان خواهان طرح سوال از رئیس جمهوری بیش از تعداد کنونی بودند که به دلیل شرایط کشور این افراد طرح سوال از دکتر روحانی را وارد نمی دانند.

وی اظهارداشت : بهتر بود طرح سوال از رئیس جمهوری قبل از نقض برجام یا در زمان دیگری که شرایط حاکم در کشور مطلوب می بود، برگزار شود.

وی طرح سوال از رئیس جمهوری را حق نمایندگان مجلس دانست و گفت : باید شرایط حاکم در جامعه در بسیاری از اقدامات ، لحاظ شود.

همتی ادامه داد : بیشتر سوال هایی که طرح شد در رابطه با موضوع اقتصادی است و باید این رویکرد را در نظر گرفت که آیا تنها دکتر روحانی و کابینه دولت دوازدهم مسبب مشکلات اقتصادی کشور هستند؟.

نماینده مردم شهرهای سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد : تمام قوا چه در رونق و نا بسامانی های اقتصادی در کشور در دوره زمانی مختلف نقش دارند.

به گفته وی افرادی که ابزارهای قانونی در اختیار دارند و به دنبال مخدوش کردن رابطه ایران با کشورهای جهان هستند و با امکانات خود مانع انجام بسیاری از برنامه های دولت در زمینه های مختلف می شوند که باید پاسخگو وضع کنونی کشور باشند.

همتی تصریح کرد : این روزها ترکیه را می بینیم که با وجود این که هم پیمان آمریکا و عضو ناتو بوده و ارتباط نزدیک تجاری و اقتصادی با ایالات متحده دارد، با یک تنش سیاسی در یک ماه گذشته دستکم 40 درصد از ارزش پولی این کشور اُفت کرده است.

این نماینده مجلس ادامه داد : ایران چندین برابر تنش های اقتصادی که اکنون ترکیه دچار آن شده است را از خودی ها در داخل کشور به خود دیده است و میزان قابل توجه ای از وضعیت نابسامانی های اقتصادی مربوط به تفرقه اندازی بعضی گروه ها و افراد در داخل کشور است.

همتی از دکتر روحانی خواست به طور مشخص و واضح نسبت به این مشکلات اقتصادی با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سخن بگوید زیرا با بیان حقایق آحاد جامعه درک بیشتری از شرایط کنونی کشور خواهند داشت.

سوال 80 نماینده از رییس جمهوری روز چهارشنبه هفته گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام این موضوع با بیان این که رییس جمهور موظف است طبق ماده 213 آیین‌ نامه حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند، گفت: پنج محور سوال از رییس جمهوری شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در باره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام این که سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است، تاکید کرد: اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.