به گزارش برنا از اراک، یوسف عرفانی‌نسب با اشاره به پوشش روستاهای استان مرکزی از نعمت آب اظهار داشت: از مجموعه 829 روستایی که در استان مرکزی وجود دارند، 147 هزار مشترک تحت پوشش هستند و همچنین در بخش فاضلاب، دو روستای ابراهیم‌آباد در اراک و روستای راونج در شهرستان دلیجان از شبکه فاضلاب برخوردار هستند.

وی افزود: در استان مرکزی 283 روستا از پوشش آب و فاضلاب روستایی خارج هستند که از این تعداد 153 روستا بیش از 20 خانوار جمعیت دارند و نیاز است که آبرسانی به آنها انجام شود، این درحالی است که برنامه دولت درراستای آبرسانی به روستاها در مرحله نخست به روستاهای بالای 20 خانوار بوده که البته اقداماتی هم در این رابطه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی تصریح کرد: تحت پوشش قرار گرفتن روستا فرآیندی دارد که باید بنا بر یک توافق دوطرفه انجام شود، برخی از روستاها سیستم آبرسانی سنتی دارند که نیاز به اعتبار نیست اما بخشی از روستاها نیاز به بازسازی شبکه دارند.

عرفانی‌نسب بیان کرد: از 153 روستا که تحت پوشش نیستند 33 روستا بیش از 100 خانوار جمعیت دارند، 87 درصد جمعیت روستایی درحال حاضر تحت پوشش آب و فاضلاب قرار دارند و اگر بتوانیم 30 روستای باقی‌مانده را هم دراختیار بگیریم جمعیت تحت پوشش روستایی در استان مرکزی به 95 درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: در تمام روستاها توسط آبدار، کلرسنجی انجام می‌شود و همچنین شبکه بهداشت هم نظارت لازم را بر این عملکرد دارد و در مواقعی که نیاز باشد هشدار لازم را اعلام می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی عنوان کرد: درحال حاضر 80 روستا دارای آبرسانی سیار و جیره‌بندی هستند، یکی از آیتم‌های مهمی که روستاها را خالی از سکنه می‌کند، موضوع کمبود و جیره‌بندی آب است.

عرفانی‌نسب خاطرنشان کرد: منابع کشاورزی و شرب در روستاها جدا از یکدیگر است و منابع مشترکی ندارند، 90 درصد تامین آب روستاها توسط چاه انجام می‌شود و چشمه‌‎هایی هم وجود دارد که به آب و فاضلاب روستایی واگذار شده‌اند، این درحالی است که 130 چشمه وجود دارد که کار آبرسانی انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: درمجموع 209 روستا در استان مرکزی شناسایی شده که در معرض بحران قرار گرفته‌اند که بیشتر در شهرستان‌های ساوه، زرندیه، خمین و حتی اراک وجود دارند، برطرف کردن این موضوع به یکباره ممکن نیست زیرا به لحاظ اعتباری دولت توان برطرف کردن یکباره آن را ندارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی تصریح کرد: آب به اندازه نیاز در روستاها وجود دارد که باید مردم استان به سمت درست مصرف کردن در حرکت باشند تا با چالش‌های کمتری مواجه شویم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: