به گزارش برنا آذربایجان غربی، عبداله فتح اله زاده با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های اصلی تولید کننده چغندر قند در کشور می باشد ، اظهارکرد: به دلیل بالابودن نیاز آبی محصول چغندرقند و مشکلات حوزه آبریز دریاچه ارومیه، در سال زراعی جاری در حدود 23 هزار هکتار برنامه ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی برای کشت محصول چغندر قند اعلام شده بود که به دلیل مقرون به صرفه بودن کشت این محصول  برای کشاورزان، در حدود 7 هزار هکتار نیز با کسب مجوز از معاونت  امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خارج از حوضه ابریز کشت شده است و در مجموع حدود 30هزار و 652هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است .

فتح اله زاده افزود : با توجه به اینکه معمولا"برداشت چغندرقند از اواخر شهریور ماه آغاز و تا اواخر آذر ماه به طول می انجامد ، از کارخانجات قند استان در خواست داریم تا بر اساس اعلام زمان برداشت و جذب این محصول توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان نسبت به تحویل چغندر قند کشاورزان اقدام نمایند و تا کنون نیز بیش از 17 هزار تن محصول توسط کارخانه قند ارومیه از چغندرکاران خریداری شده است و این روند همچنان در این کارخانه و مابقی کارخانجات ادامه دارد.

وی تصریح کرد : با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغالزایی در منطقه ، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ، از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد : قیمت خرید تضمینی محصول چغندر قند برای سال جاری درحدود 312 تومان با عیار 16 درصد تعیین شده است .

این مسئول بیان کرد : 8 نفر از ناظرین عیارسنجی از کارشناسان امور زراعت سازمان و همکاران نظام صنفی به منظورنظارت بر عیار سنجی این محصول در  5 کارخانه قند استان از ابتدا تا انتهای خرید چغندرقند مستقر و حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه ریزی دقیق برای اجرای آن ، دقت در تعیین درصد افت و عیار محصول ، در اولویت قراردادن تحویل محصول چغندر کارانی که طرف قرارداد با کارخانجات استان می باشند از جمله مواردی است که باید نظارت و اجرایی شود.