به گزارش خبرگزاری برنا ؛ سرهنگ محمد خیرخواه بشر روز یکشنبه به خبرنگاران افزود: مجموع کشفیات انواع مواد مخدر در سال 96 به میزان 489 کیلوگرم بود که این میزان در مدت مشابه امسال به یک تن و 102 کیلو رسیده است.

وی با اشاره به برخورد قاطع پلیس با توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر ادامه داد: در نیمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل دستگیری توزیع کنندگان انواع مواد مخدر 69 درصد، دستگیری معتادان 175 درصد و نگهدارنده های مواد مخدر 31درصد در استان افزایش داشته است.

خیر خواه بیان کرد: در سال جاری میزان کشف هرویین 54 درصد، تریاک 154 درصد، حشیش 2 هزار و 163 درصد، شیشه 44 درصد و سایر موارد 21 درصد افزایش داشته است .

او اظهار داشت: امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در مجموع استفاده از مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و نیمه صنعتی مانند هروئین در استان در بین معتادان افزایش داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل با بیان اینکه مواد مخدر به سه دسته سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم می شود، افزود: متاسفانه در سال های اخیر در کشور مصرف مواد مخدر صنعتی و نیمه صنعتی روبه افزایش است به طوری که بیش از 50 درصد معتادان کشور مواد مخدرصنعتی استفاده می کنند.

وی با اشاره به افزایش سرقت در استان اردبیل بیان کرد: پیش از این سرقت در این استان رتبه ششم جرایم را داشت که هم اکنون به رتبه دوم رسیده و بیش از 70 درصد سرقت ها نیز توسط معتادان اتفاق می افتد.

خیرخواه بشر درباره راهکار های عملی برای جلوگیری از اعتیاد گفت: پیشگیری بهتر از درمان بوده و تنها با همکاری آحاد مردم و دستگاهها می توان بر این مشکل غلبه کرد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل نقش خانواده و والدین را در گرفتار نشدن جوانان در دام اعتیاد بسیار مهم دانست و افزود: باید مضرات استفاده از مواد مخدر برای جوانان به صورت منطقی تبین شده والگوهای خوبی برای آنها معرفی گردد.

استان اردبیل در زمینه مواد مخدر از جمله استان های نسبتا پاک بشمار می رود.