به گزارش خبرگزاری برنا ؛ حسین مسگرانی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: دومین کار گروه استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تقویت و توسعه فعالیتهای فرهنگی هنری سیستان و بلوچستان با حضور تمامی معاونان وزیر برگزار شد.

وی افزود: نخستین کارگروه پیش از این برای بررسی مسائل فرهنگی هنری استان کرمانشاه برگزار شده بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پیگیری نتایج و مصوبات سفر وزیر از سوی خبرنگاران و رسانه های ارتباط جمعی سیستان و بلوچستان نقش مهمی در تصویب این کار گروه داشت، ادامه داد: مقدمات شکل گیری این کار گروه فراهم شده است و هر ماه با شرکت در نشست های آن سعی خواهیم کرد دستاوردهای فرهنگی و هنری خوبی در عرصه ملی و بین المللی برای این استان رقم خورد.

مسگرانی خاطر نشان کرد: اهمیت تصویب این کار گروه جلب توجه همه معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سیستان و بلوچستان است.

وی با بیان اینکه دیگر مصوبات سفر وزیر ارشاد به استان نیز در کمیته های مختلف در حال پیگیری است، افزود: وسعت، تنوع فرهنگی و شرایط جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان توجه بیشتری را در زمینه فعالیت های فرهنگی و هنری می طلبد که امید است با تشکیل این کارگروه ظرفیت ها و استعدادهای فرهنگی این استان بیش از پیش از قوه به فعل تبدیل شود.

دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از روز 11 مرداد ماه گذشته سفری 2 روزه به سیستان و بلوچستان داشت که امضای تفاهم نامه با استانداری سیستان و بلوچستان در زمینه توسعه فعالیتهای فرهنگی هنری یکی از مهمترین دستاوردهای این سفر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: برای دومین سال سوگواره منطقه ای تعزیه با محوریت سیستان در این استان برگزار می شود که هفت اثر از سیستان و بلوچستان و 2 اثر از استان های کرمان و خراسان جنوبی به این سوگواره رسیده است.

وی ادامه داد: از امروز اجرای عمومی این آثار در شهرهای شمال سیستان و بلوچستان آغاز می شود و مردم پس از تماشا آن ها را مورد ارزیابی قرار می دهند.

مسگرانی اظهار داشت: دومین سوگواره اربعین نیز امسال در سیستان و بلوچستان برگزار می شود که فراخوان آن برای شرکت علاقه مندان در بخش های نمایش، عکس، هنرهای تجسمی و خوشنویسی آماده شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان از اجرای نمایش های خیابانی با موضوعات عاشورایی در زاهدان خبر داد و گفت: هم اینک سه نمایش با محتوای عاشورایی آماده شده است که بعد از عاشورا در خیابان های شهر اجرا می شود.

وی اظهار داشت: برگزاری شب شعر و خاطره ویژه دفاع مقدس، نشست کارگاه ادبیات دفاع مقدس با حضور استادان ادبیات داستانی با مشارکت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سیستان و بلوچستان از جمله ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس در استان است.

مسگرانی ادامه داد: به مناسبت این هفته نمایشگاه عکس و کتاب در مرکز استان و اجرای نمایش های خیابانی با موضوع دفاع مقدس در سایر شهرستان ها برگزار می شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی با محوریت کتاب امر به معروف و نهی از منکر حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی به مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر یکی دیگر از ویژه برنامه های فرهنگی ماه محرم در استان است.