به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محمد مقدوری در مراسم بهره برداری از تجهیزات و پایگاههای محیط زیست شهری در مشهد افزود: دستگاه های مختلفی در طرح کاهش 50 درصدی آلودگی هوای این کلانشهر درگیر هستند و مقرر شده این طرح در بازه زمانی سه ساله عملیاتی شود.

وی بیان کرد: در مشهد دچار مشکلاتی به لحاظ زیست محیطی هستیم از جمله آلودگی هوا که در سالهای اخیر با شیب تند شرایط این شهر را دچار مشکلات کرده است.

مقدوری ادامه داد: با تدابیر همکاران محیط زیست و شهرداری مشهد شرایط آلودگی هوا تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفت و اقدامات خوبی رقم زده شد.

معاون استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در حوزه توسعه فضای سبز مشهد نیز اقدامات خوبی انجام شده و یکهزار  و 800 هکتار جنگل کاری در ارتفاعات جنوبی مشهد توسط شهرداری انجام شده و در حال توسعه است.

 مقدوری افزود: مصرف سوخت بنزین یورو 4 نیز به صورت 100 درصد از یکسال قبل در مشهد رونمایی شد و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز در دستور قرار گرفت.

وی با اشاره به توسعه تصفیه خانه های فاضلاب در این کلانشهر گفت: ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب این کلانشهر در سه سال گذشته 100 هزار متر مکعب در روز بود که این رقم در حال حاضر به 263 هزار متر مکعب در روز رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: در پی انجام این اقدامات از ابتدای مهر ماه تا کنون تمام روزهای مشهد در شرایط سالم بوده و امیدواریم با مجموعه اقدامات مدیریتی و فیزیکی شرایط بهتری برای مشهد رقم زده شود.

مقدوری افزود: به مطالعات مربوط به حوزه زیست محیطی نیز در این کلانشهر توجه خوبی شده که مطالعات انتشار سیاهه آلاینده های مشهد از موارد مورد توجه است.

مقدوری اظهار امیدواری کرد: باشناسایی منابع آلایندگی این کلانشهر در زمینه رفع آنها برنامه ریزی موفقی داشته باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف نیز در این مراسم گفت: محیط زیست از مهمترین چالشهای کشور است و پرداختن به آن از اولویت های اساسی کشور است.

موحدی افزود: پرداختن به این موضوع از ماموریتهای اصلی دانشگاه هاست، از سال گذشته بین 13 دانشگاه برتر کشور کنسرسیومی برای پرداختن به چالشهای اساسی کشور تشکیل شد .

وی بیان کرد: اولین موضوعی که در این کنسرسیوم به آن پرداخته شد انتشار سیاهه آلاینده های زیست محیطی است که شهرداری مشهد تصمیم گرفت این امر را به دانشگاه صنعتی شریف واگذار کند.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: این دانشگاه اقدامات خوبی در حوزه های مختلف زیست محیطی انجام داده و این پروژه نیز با موفقیت عملیاتی خواهد شد.

در این مراسم تفاهم نامه انتشار سیاهه سهم آلاینده های مشهد بین شهردار مشهد و دانشگاه صنعتی شریف منعقد شد که بر اساس آن سهم هر یک از آلاینده ها در میزان الودگی سطح شهر مشهد توسط دانشگاه شریف مشخص شود.

همچنین امروز پنج ایستگاه اندازه گیری شدت صوت در معابر هسته شهر و کریدور پرواز، 10 ایستگاه هواشناسی در مناطق مختلف مشهد، 10 ایستگاه سنجش آنلاین اشعه یو.وی، 10 دستگاه پرتابل سنجش آلاینده بو و گاز، دو گشت کنترل آلاینده های زیست محیطی ویژه خودروهای سنگین و اتوبوس در مشهد، پنج نمایشگر اطلاع رسانی کیفیت هوا، دو دستگاه پرتابل سنجش خروجی دودکش کارخانه ها و ایستگاه سنجش امواج الکترومغناطیسی تجهیزاتی است که امروز با هزینه 70 میلیارد ریال در مشهد بهره برداری شدند