به گزارش خبرگزاری برنا؛  مهدی گلشنی  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اخلاق در پژوهش در آئین افتتاحیه دومین همایش سراسری اخلاق در پژوهش که در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، گفت: اخلاق در پژوهش  عمدتاً مربوط به مسائل پزشکی است.

photo_۲۰۱۸-۱۰-۱۱_۰۹-۰۳-۴۵

او به پیشرفت‌های تکنولوژی طی دو قرن اخیر اشاره  و افزود: این پیشرفت‌ها تلفات و نابودی‌هایی را در عرصه محیط زیست به همراه داشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اخلاق در پژوهش، علم را ابزار قدرتی معنا کرد و گفت: ارزش‌ها و حقایق در قرن بیستم از هم جدا شده است، عده زیادی از علما اظهار دارند که جواب تمامی سوال‌ها را از علم نمی‌‌توان گرفت.

 گلشنی ادامه داد: علم فعلی از حکمت دور است، حکمت اقتضا می‌کند از دانش استفاده درست شود با توجه به اینکه دوبینی و جامعه‌نگری در کار علم نیست.

ایرج حسینی صدرآبادی قائم مقام معاون امور مجلس رئیس جمهور هم  در ادامه سخنانش  با توجه به حقوق و آزادی‌های فردی در قوانین لازم‌الاجرا  گفت: این مهم مورد توجه قانون و حاکم بر قانون است.

photo_۰

او در ادامه این همایش  از دیگر بندهای پژوهش به بحث انصاف و عدالت در پژوهش و موضوع حقوق افراد محلی اشاره  کردو افزود: چگونگی ایجاد رابطه مبنی بر انصاف میان پژوهشگران و افراد ساکن در محلات مهم است

قائم مقام معاون امور مجلس رئیس جمهور به قانون پیشگیری و مقابله با تقلب اشاره کرد و گفت: در راستای پژوهش می‌توان آن را ارزیابی کرد، در محیط زیست، قانون اساسی برابر با اصول اساسی است و باید رعایت شود.

حسینی‌صدر‌آبادی ادامه داد: قانون موجب آرامش می‌شود، برای عموم مردم اصول قانونی قابل فهم و شفاف نیست، قانون باید شفاف و همه جانبه‌نگر باشد تا آرامش را برای شهروندان به همراه داشته باشد.