به گزارش برنا از اراک، سید علی آقازاده در حاشیه بازدید از اداره کل گمرکات استان مرکزی، گفت: در هفت ماهه نخست امسال حدود 587 میلیون دلار صادرات کالا از استان به کشورهای مختلف انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد حاصل شده است. 

وی ضمن اشاره به افزایش 2 درصدی واردات کالا به استان در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش صادرات کالا در این استان نسبت به واردات را بیانگر رونق تولید در واحدها صنعتی و تولیدی استان دانست.

آقازاده افزود: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری صادرات استان تا 12 درصد افزایش یابد.

وی در ادامه نبود تسهیلات اداری در بخشنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت به خصوص در زمینه سپرده گذاری ارزی را از مهمترین عوامل عدم تحقق پیش بینی های استان در زمینه صادارت کالا عنوان کرد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: گمرکات استان مرکزی با تسهیل در ارایه خدمات گمرکی و افزایش تراز تجاری و اقتصادی در زمره 10 گمرک برتر در سطح کشور قرار دارد.

سید مهدی میراشرفی نیز در این آیین گفت: با توجه به اقدامات خوب انجام شده در بحث تولید در استان و بسته‌های حمایتی گمرک در بحث صادرات و واردات و کمک به نقدینگی صاحبان کالا، بخش‌نامه مناسبی از گمرک ایران دریافت شده است.

مدیرکل گمرکات استان مرکزی یکی از بخش‌نامه‌های مناسب برای صاحبان کالا را امکان اخذ حقوق و عوارض کالا به صورت نسیه و ضمانت‌نامه دانست و گفت: این امکان در بحث مالیات بر ارزش افزوده نیز قابل اجراست که کمک بالایی به بحث نقدینگی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: 587 میلیون دلار کالا امسال از این استان به خارج از کشور صادر و 261 میلیون دلار کالا به استان وارد شده است.

میراشرفی افزود: صادرات کالا از استان مرکزی به خارج از کشور در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

وی تولیدات واحدهای صنعتی، پتروشیمی و فرآورده های نفتی را عمده کالاهای صادر شده و ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز تولید را از عمده کالاهای وارد شده به استان در این مدت برشمرد.