به گزارش برنا آذربایجان غربی ، عبدالرحمان کلیجی با بیان این خبر افزود: این سرشماری که به صورت سالانه انجام می گیرد، از ۱۴ مهر ماه به مدت سه هفته و با همکاری تعاونی زنبورداران مهاباد انجام شد و برای دستیابی به آماری دقیق در زمان سرشماری، جابجایی کلنی های زنبور عسل نیز ممنوع اعلام شده بود.

وی با بیان اینکه اطلاعات جمع آوری شده در این سرشماری جهت تجزیه و تحلیل در سامانه مدیریت جامع داده های کشاورزی ثبت می شود، گفت: در این طرح تعداد کندوها از جمله مدرن و بومی، میزان تولید عسل و دیگر فرآورده های زنبور عسل ثبت شده است.

مدیرجهاد کشاورزی مهاباد گفت: طبق این سرشماری مشخص شد که ۳۹۳ نفر در این شهرستان به زنبورداری مشغول هستند و تولید عسل و تعداد کندوها در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است.

کلیجی افزود: در سرشماری سال گذشته ۴۴ هزار و ۹۰۰ کندوی زنبور عسل مدرن و سنتی در این شهرستان سرشماری شده بود و میزان تولید نیز بیش از ۳۴۰ تُن عسل بود.

وی بیان کرد: صدور دفترچه زنبورداری، صدور مجوزهای کوچ به استان های دیگر، معرفی به بانک های عامل برای دریافت اعتبارات و برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور بهره وری بیشتر از خدمات از جمله اقدامات این اداره در حمایت از تولید عسل به شمار می رود.

این مسئول با بیان اینکه مهاباد یکی از مراکز مهم تولید عسل مرغوب و باکیفیت در آذربایجان غربی به شمار می رود، اذعان کرد: تعاونی زنبورداران مهاباد در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده و هم اکنون دارای بیش از ۳۰۰ عضو فعال است.