به گزارش خبرگزاری برنا ؛ مهدی رحمانیان در همایش امنیت اطلاعات که به مناسبت هفته پدافندغیرعامل در شرکت توزیع برق استان سمنان برگزار شد با اشاره به این که هر برنامه رایانه ای که به عمد در سیستم اختلال ایجاد کند بدافزار قلمداد می شود گفت: ransomwave ، Botnet ، virus ، Trajan و adwave به عنوان بدافزارها به شمار می روند.

وی افزود: ویروس بدافزاری است که در هنگام اجرای آن در سیستم سعی می کند خودش را در سایه کدهای اجرائی تکثیر کند و زمانی که موفق به این امر شد، اصطلاحاً گفته می شود ویروس سرایت کرده است.

مدرس همایش امنیت اطلاعات اضافه کرد: قفل شدن سیستم در هنگام راه اندازی، ظاهرشدن پیغام های غیر معمول روی صفحه رایانه، به هم ریختگی تصاویر هنگام کار در محیط های گرافیکی، نمایان شدن پیغام کمبود حافظه هنگام اجرای برنامه ها و عدم امکان دسترسی به برخی از پوشه ها به عنوان برخی علائم وجود ویروس در رایانه است.

مهندس رحمانیان با عنوان این که باج افزار نوعی بدافزار جدید است تصریح کرد: این بدافزار ابتدا فایل های سیستم های یک رایانه، یک سازمان و یا یک مرکز تجاری را کدگذاری می کند و سپس از کاربران سیستم ها می خواهد تا برای رمزگشایی مجدد اطلاعات خود، مبلغی را بپردازند و در این صورت هیچ تضمینی وجود ندارد که در زمان پرداخت وجه اخاذی ، کلید رمزگشایی اطلاعات فرد در اختیار وی قرار بگیرد.

وی همچنین در این همایش پیرامون شبکه، ارتباطات،امنیت،آشنائی با انواع بدافزار ، نرم افزار، باج افزار، علائم وجود ویروس در رایانه، راهکارهای محافظت از اطلاعات در مقابل باج افزار و معرفی معروف ترین باج افزارها و ویژگی های آنها مطالبی را ارائه داد.