به گزارش خبرگزاری برنا؛ اسداله هادی‌نژاد در گفت‌و‌گو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مجموع کشفیات هفته اول آبان ماه  ۱۵۱۸۱ می‌باشد که نسبت به هفته گذشته‌ی آن که ۱۵۵۲۰ کیلوگرم بوده است ۲-  درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در مقایسه با هفته اول آبان ماه سال گذشته که مجموع کشفیات آن ۱۸۰۹۱ کیلوگرم بوده است، ۱۶- درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۱۲۴۲ کیلوگرم بوده است که ۷۴ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

این مقام مسئول در ستاد بیان داشت: همچنین از این میزان، ۲۰۷۵ کیلوگرم حشیش، ۲۷۹ کیلوگرم هروئین، ۹۱ کیلوگرم مرفین،‌‌ ۲۳۴ کیلوگرم شیشه، ۳۱۷ کیلوگرم مواد پیش‌ساز، ۳۹۸۹ عدد قرص روانگردان و ۱۲۵۸ کیلوگرم سایر مواد کشف و ضبط شده است.

هادی‌نژاد با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۰۴۸ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۴.۵ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

وی اظهار داشت: از مجموع ۳۱۷ لیتر مواد پیش‌ساز مکشوفه، ۱۶۶ لیتر مربوط به استان تهران، ۱۳۰ لیتر مربوط به سیستان و بلوچستان و مابقی مربوط به خراسان شمالی می‌باشد.

معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از مجموع ۳۹۸۹ عدد قرص روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد  به ترتیب با ۲۲۸۷ عدد مربوط به استان ایلام، ۶۲۵ عدد استان تهران، ۵۲۰ عدد استان آذربایجان غربی و مابقی مربوط به استان‌های خراسان شمالی، گلستان، هرمزگان و همدان است.

هادی‌نژاد با بیان اینکه بالغ بر ۷۲.۵ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به شش استان کشور می‌باشد،‌ اظهار داشت: بیشترین حجم کشفیات با ۴۴۲۷ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۲۹ درصد کشفیات کشور می‌باشد و کرمان با ۲۰۳۱ کیلوگرم، هرمزگان با ۱۸۶۴ کیلوگرم، اصفهان با ۱۱۴۵ کیلوگرم و فارس با ۱۰۳۶ کیلوگرم و یزد با ۵۱۱ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی گفت: سهم کشفیات ۵ استان اولویت‌دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و آذربایجان غربی از کشفیات کشور در هفته مذکور  ۵۴.۸ درصد است که ۵۴.۵ درصد سهم سه استان نخست و تنها ۰.۳ درصد سهم استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی است.

هادی‌نژاد در پایان گفت: طی این مدت، ۱۵۲ دستگاه خودرو، ۲۳ دستگاه موتور سیکلت، ۶ قبضه سلاح و ۲۲ دستگاه موبایل توقیف شد.