به گزارش خبرگزاری برنا؛ احدالله احمدی پرگو در مراسم رونمایی از نقشه گسل‌های کرج اظهار کرد: کرج توسط گسل‌های فعال متعددی محصور شده و در منطقه‌ای با خطر لرزه‌ای بسیار بالا قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به موقعیت خاص کرج مثل مهاجرپذیری بالا و افزایش روز به روزی جمعیت، در صورت وقوع زلزله آسیب‌های ناشی از آن تنها به کرج محدود نمی‌شود و کل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این مسئول با اشاره به انجام مطالعات طرح جامع کاهش خطرپذیری لرزه‌ای شهر کرج اظهار کرد: این طرح از دو بخش کلی تشکیل شده که بخش اول شامل مطالعات لرزه‌ خیزی، مطالعات ریزپهنه بندی ژئوتکنیک لرزه‌ای و بخش دوم نیز شامل مطالعات آسیب پذیری و بحران است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج توضیح داد: انجام این مطالعات اطلاعات ارزشمندی برای برنامه ریزی‌های پیش، حین و بعد از زلزله در اختیار مسئولین قرار می‌دهد.

پرگو ابراز کرد: علاوه بر این، بر اساس این مطالعات تحلیل خرابی ساختمان‌ها در زمان وقوع زلزله و تعداد مجروحین و کشته شده‌ها در سناریوی روز و شب قابل احصاء است.

وی اظهار کرد: برای آمادگی جهت مقابله مناسب با زلزله به دنبال تهیه طرح ساختارهای آسیب پذیری شهری، شناخت فضاهای تخلیه امن منطقه‌ای ، شناخت راه‌های اضطراری، برنامه عملیاتی مراقبت‌های بهداشتی و ایجاد سیستم خود امدادی و توسعه آمادگی مردمی برای مشارکت و مدیریت بحران در یک بحران واقعی هستیم که تا یایان سال انچام می‌شود .

پرگو ادامه داد: بدون شک شهرداری کرج در پروژه‌‌های عمرانی و شهری خود از جمله طرح بازآفرینی شهری ازمطالعات صورت گرفته در این حوزه استفاده خواهد کرد.

معاون شهرسازی و معماری کرج در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ضرورت تشکیل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تاکید کرد و گفت: لایحه تشکیل این سازمان تهیه شده و به زودی به شورای شهر ارائه می شود.

وی توضیح داد: با ایجاد این مرکز می‌توان کلیه سوانح طبیعی و پدافند غیر عامل را به طور کامل شناسایی و خطرات ناشی از آنها را به حداقل رسانید.

این مسئول گفت: علاوه بر این با تشکیل این سازمان برنامه ریزی برای اجرای طرح‌های مختلف با ایمنی، بهداشت و کارایی بهتری قابل انجام است و شهری با شاخص‌های مطلوب تاب آوری را شاهد خواهیم بود.