به گزارش خبرگزاری برنا ؛اکبر بهنامجو در سفر به بیله سوار مغان گفت : مطالعات اولیه راه آهن اردبیل - پارس آباد با توجه به تبدیل آن از ملی به استانی تسریع شده شده و تا هفت ، هشت ماه آینده تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح 30 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است، بیان کرد: نقطه اتصال راه آهن اردبیل - پارس آباد به خط آهن سراسری جمهوری آذربایجان هنوز مشخص نشده و در این زمینه کوتاه ترین و مناسب ترین نقطه انتخاب خواهد شد.

وی به روند خوب طرح راه آهن اردبیل - میانه اشاره کرد و افزود: با تزریق اعتبار مناسب عملیات اجرایی این طرح سرعت گرفته و در موعد مقرر به پایان خواهد رسید.

استاندار اردبیل همچنین به کمبود جاده های بزرگراهی در استان اشاره کرد و گفت: با وجود کاهش سالانه 10 درصد اعتبارات سال آینده دست کم باید 35 کیلومتر بزرگراه در استان احداث شده و این میزان در سال های آتی به 70 کیلومتر برسد.

وی با اشاره به وجود گمرک و پایانه در بیله سوار مغان بیان کرد: این زیرساخت ها نیازمند وجود راه های ارتباطی مناسب در شهرستان برای بهره برداری در مسیر توسعه است.

بهنامجو همچنین به موضوع منطقه آزاد تجاری، صنعتی اشاره کرد و گفت: انتظار می رود مشکل ایجاد شده در زمینه تصویب نهایی مناطق آزاد از جمله اردبیل با همکاری مجلس و شورای نگهبان تا پایان سال رفع شود.

وی اضافه کرد: با توجه به وجود زیر ساخت های مناسب تجاری در بیله سوارو مراودات مناسب اقتصادی با جمهوری آذربایجان این شهرستان یکی از مناطق با اهمیت در زمینه فعال سازی منطقه آزاد خواهد بود.

او هچنین به ظرفیت های استان در زمینه گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: این ظرفیت ها بویژه برای جذب گردشگران خارجی باید به صورت مناسب شناسانده شده و سرمایه گذاری مناسبی نیز در این زمینه صورت گیرد.

بهنامجو با اشاره به قابلیت های کشاورزی استان اردبیل بویژه در مناطق شمالی گفت: کشاورزی زمانی توسعه خواهد یافت که با صنعت آمیخته شده و صنایع زنجیره ای فعال شود.

او گفت: می بایست با ایجاد صنایع تبدیلی زمینه تولید محصولات صادرات محور در استان فراهم شود.

استاندار اردبیل در جریان سفر به بیله سوار مغان با امام جمعه این شهرستان دیدار و از طرح های اقتصادی و عمرانی از جمله پایانه مرزی، گمرک بیله سوار و ساختمان هتل کوثر بازدید کرد.