به گزارش خبرگزاری برنا ؛ احمد شریعتمداری گفت: عملیات این مرحله با توجه به روند افزایشی تولید میعانات گازی ناشی از به بهره برداری رسیدن فازهای پارس جنوبی و به منظور مقابله با تحریم های احتمالی آغاز شده است.

وی افزود: مراحل اجرایی مرحله چهارم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در کمتر از دو سال آینده به اتمام می رسد.

مدیر برنامه ‌ریزی و کنترل طرح شرکت نفت ستاره خلیج فارس بیان داشت: این پالایشگاه با حجم عظیم تولیدات فرآورده های نفتی توانسته اراده و عزم ملی ایران را در توسعه صادرات و نقش آفرینی در بازارهای جهانی به نمایش بگذارد.

شریعتمداری با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی موجب جلوگیری از خام فروشی می ‌شود، توسعه تجارت خارجی و به ‌ویژه صادرات را از عوامل موثر در توسعه اقتصادی کشورها دانست.

وی ادامه داد: صادرات می ‌تواند علاوه بر رشد اقتصادی، موجب افزایش توان رقابت پذیری کشورها در عرصه‌های منطقه‌ ای و بین المللی را به وجود آورد.

به گفته مدیر برنامه ‌ریزی و کنترل طرح شرکت نفت ستاره خلیج فارس، توجه ویژه به صادرات علاوه بر حرکت در راستای اهداف و برنامه‌ های کلی نظام، گام موثری در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

شریعتمداری یاد آور شد: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس علاوه بر خودکفایی در تولید فرآورده های نفتی، جمهوری اسلامی ایران را برای اولین بار از وارد کننده به صادر کننده بنزین تبدیل کرده است.

وی اضافه کرد: ستاره خلیج فارس با گشایش زنجیره تولید فرآورده های نفتی منطبق بر استانداردهای روزآمد جهانی علاوه بر تامین نیازهای داخلی، ایران را در جمع باشگاه صادرکنندگان این محصولات به رقیبی پایدار تبدیل کرده است.

پالایشگاه 360 هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خاورمیانه به شمار می رود که تاکنون 2 مرحله آن در بندرعباس راه اندازی شده است.

مرحله سوم این پالایشگاه از ظرفیت تولید روزانه 36 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو4 اتحادیه اروپا برخوردار است که علاوه بر بنزین و گازوییل محصولات دیگری مانند 2 هزار تن در روز گازمایع، سه میلیون لیتر سوخت هواپیما و 130 تن گوگرد تولید و عرضه می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تیرماه امسال اعلام کرد: با راه ‌اندازی مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه 12 میلیون لیتر دیگر به حجم بنزین یورو 5 تولیدی ایران افزوده خواهد شد و تلاش بر این است که روزانه 80 میلیون لیتر بنزین یورو 5 تولید کنیم و به هدف ظرفیت تولید روزانه بیش از 100 میلیون لیتر نزدیک شویم.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده ‌های نفتی نیز در آیین افتتاح مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس نیز گفت: این پالایشگاه روزانه 24 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و 6 میلیون لیتر فرآورده میان تقطیر تحویل می ‌دهد که اگر ارزش هر لیتر را 50 سنت در نظر بگیریم، مجموع آن برابر با 15 میلیون دلار در روز می‌شود.

به گفته علیرضا صادق آبادی، این پالایشگاه از زمان افتتاح مرحله نخست آن تا ابتدای تیرماه سال جاری، 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یک میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت ‌گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده را تولید کرده است.

به اذعان وی، مجموع این تولیدات، حدود پنج میلیارد و 400 میلیون دلار ارزش دارد که به همین میزان، از خروج ارز جلوگیری شده است.