به گزارش خبرگزاری برنا؛ چهارمحال و بختیاری دارای بیش از 800 روستای دارای سکنه است که از این تعداد 575 روستا دارای جمعیت بالای 20 خانوار است.

حدود 340 هزار نفر در روستاهای چهارمحال و بختیاری سکونت دارند که این رقم 36 درصد جمعیت این استان را شامل می شود.

با عنایت به نگاه ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران به روستاها به ویژه روستاهای واقع در مناطق محروم و عزم مسئولان در ارائه خدمات زیربنایی، آموزشی و عمرانی، با تدبیر عالی ترین مقام اجرایی نظام، دفتر امور مناطق محروم کشور در سال 1368 شکل گرفت و هم اینک نیز به عنوان معاونت توسعه روستایی در حال فعالیت است.

در این سالها با اختصاص منابع لازم به روستاها ، در زدودن غبار محرومیت از چهره مناطق روستایی فعالیت می کند.

در همین راستا در چهارمحال و بختیاری نیز خدمات و فعالیت های بسیاری انجام گرفته است، هر چند کافی نیست و هنوز در برخی از مناطق نارسایی ها و کمبودهایی وجود دارد ، اما این محرومیت زدایی در بهبود زندگی روستاییان نقش بسزایی ایفا کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری می گوید: در طول 40 سال از عمر انقلاب اسلامی به ویژه در دولت تدبیر و امید، خدمات بسیاری خوبی در روستاها ارائه شده است.

ملک محمد محمودیان گفت: در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از روستاهای استان از نعمت آب لوله کشی، گاز و برق بهره مند نبودند ، اما امروز در آستانه چهل سالگی انقلاب،دسترسی مردم به این خدمات آسان شده است.

وی ادامه داد: هم اینک 464 روستای استان گازکشی شده است که درصد گازرسانی به روستاها را 87 درصد افزایش داده است.

محمودیان تصریح کرد: تنها 13 درصد روستا که در مناطق سخت گذر و کوهستانی از جمله بخش بازفت، دهستان بارز در بخش منج و دهستان پشت کوه میلاس قرار دارند ، بی بهره از انرژی گاز هستند.

مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری همچنین درصد روستاهای برخوردار از نعمت برق را 99.5 درصد و روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت بهره مند از آب لوله کشی را 72 درصد اعلام کرد.

محمودیان، با بیان اینکه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک هزار و 539 کیلومتر راه روستایی در استان ایجاد شده است، اظهار داشت : هم اینک 65 درصد راه های روستایی استان آسفالت است.

وی، با بیان اینکه 84 درصد روستاهای استان دارا مدیریت روستایی هستند، افزود: 90 درصد جمعیت روستایی استان دارای شورای اسلامی روستا است.

محمودیان تعداد روستاهای برخوردار از خدمات اینترنت را 90 درصد تعداد روستاهای استان عنوان کرد و گفت: هم اینک 307 روستا به خدمات اینترنت دسترسی دارند و تا پایان سال 200 روستای دیگر نیز به خدمات اینترنت مجهز می شوند.

به گفته مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری،100 درصد روستا زیر پوشش بیمه سلامت و 90 درصد روستاها تحت پوشش صدا و سیما هستند.

محمودیان، روستاهای دارای تلفن ثابت را 665 روستا عنوان کرد و افزود: 159 دفتر آی سی تی (ICT) نیز در روستاهای استان فعال شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی چهارمحال و بختیاری به تحولات حوزه کشاورزی در روستاهای استان اشاره و تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی 296 هزار تن محصولات کشاورزی در استان برداشت می شد ، اما این میزان هم اینک به یک میلیون و 430 تن محصولات زراعی، دام و طیور و آبریان افزایش یافته است.

محمودیان خاطرنشان کرد: تولید 6 هزار و 500 تن قارچ در سال و افزایش تولید عسل از 70 تن به یک هزار و 512 تن در سال از دیگر دستاوردهای این حوزه است.

وی، مراکز بهداشتی و درمانی فعال در روستاها را شامل 40 درمانگاه، 330 خانه بهداشت و 79 مرکز بهداشتی درمانی اعلام کرد و گفت: 65 مرکز توانبخشی نیز در روستاها خدمات رسانی می کند در حالی که تعداد این مراکز خدماتی قبل از انقلاب انگشت شمار بود.

 چهارمحال و بختیاری دارای 42 شهر، 25 بخش و 802 روستای دارای سکنه است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 6 برنامه توسعه در استان اجرا شده است.