به گزارش خبرگزاری برنا ؛ سید جواد رضوی عصر سه شنبه در حاشیه هفدهمین نشست مشترک معاونان فرهنگی مناطق آزاد کشور در جمع خبرنگاران افزود: این تسهیلات تا پیش از تعطیلات پایان سال با کارمزد چهار درصد و مدت زمان بازپرداخت 12 تا 18 ماهه به متقاضیان ارایه می شود.

وی با اشاره به اینکه طرح مذکور ابتدا در کیش و قشم اجرایی می شود، ادامه داد: در مرحله اول اجرای این طرح، سه میلیون نفر از کارکنان دستگاه های دولتی و در مرحله دوم نیز همه متقاضیان زیر پوشش قرار می گیرند.

به گفته رضوی، مجری این طرح بخش خصوصی است و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور به عنوان ناظر عالی بر روند فعالیت آنان نظارت دارد.

وی افزود: باید با توانمندسازی جوامع محلی، برند سازی محصولات تولیدی و بسته بندی زیبای تولیدات سهم صادرات محصولات صنایع دستی مناطق آزاد ارتقا پیدا می کرد.

مدیر گردشگری معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور تصریح کرد: شناسایی تولیدکنندگان صنایع دستی، ایجاد شرایط حضور آنان در نمایشگاه های خارجی و مهارت آموزی جوامع محلی با هدف ایجاد اشتغال پایدار از سیاست های دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور است.

هفدهمین نشست مشترک معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های هفتگانه مناطق آزاد کشور از روز سه شنبه 13 آذر ماه در قشم آغاز شد و به مدت سه روز ادامه می یابد.

قشم، کیش، چابهار، اروند، ارس، انزلی و ماکو، هفت منطقه آزاد کشور را تشکیل می دهند.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و 500 کیلومتر در سال های 1369 و 1370 با تصمیم دولت به 2 بخش منطقه آزاد با مساحت 300 کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و 200 کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود یکهزار و 628 کیلومتر مربع وسعت و 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.