به گزارش خبرگزاری برناازلرستان؛ترابی نژاد در نشست با فعالان محیط زیست شهرستان چگنی، اظهار کرد: خوشبختانه  مقدمات شروع اجرای طرح زبیاسازی قسمتی از خروجی سراب نای کش به سمت خرم آباد با کمک دهیاری و بخشدار مرکزی در دست اجرا می باشد.

او افزود: اگر بخواهیم آینده نگر باشیم و کشوری مقاوم و مستحکم داشته باشیم باید منابع طبیعی ،آب ، خاک، جنگل ها و مراتع را حفظ کنیم و از آنها به شیوه صحیح بهره برداری کنیم.

ترابی نژادتصریح کرد: اگر این اقدامات صورت نگیرد،لطمه های زیادی خواهیم خورد و نمی توانیم به  خودکفایی برسیم.

او  با اشاره به  اینکه در هفته جهانی خاک هستیم ، خاطر نشان کرد:حفظ خاک در گرو حفظ جنگل،طبیعت، منابع طبیعی و آبخیزداری است.

ترابی نژاد بیان کرد: تغییر در اقلیم آب و هوایی باعث شده است که جنگل های بلوط آسیب ببینند و در بعضی مناطق خشک شوند چرا که کم آبی باعث میشود تا آب کافی به درختان نرسد و خشکیدگی درآنها رخ دهد.

فرماندار چگنی تصریح کرد: برای خروج از این بحران باید درختکاری در مناطق  مساعد انجام شود.

ترابی نژاد ادامه داد: موضوعی که باید در جامعه نهادینه و فرهنگ سازی شود  فرهنگ درختکاری است که اگر بتوانیم در بین خانواده ها و مدارس این کار را آغاز کنیم بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

او با اشاره به نوع خاک و پوشش شهرستان چگنی گفت: نوع خاک در چگنی به سه  بخش مرکزی،ویسیان و شاهیوند تقسیم می شود که در جنوب ویسیان منطقه آمیران و خروجی شهرستان به سمت کوهدشت پوشش کمی وجود دارد و در بخشی از مناطق شاهیوند اصلا هیج پوششی وجود ندارد که همین امر سبب شده با اولین بارندگی سیل رخ داده و خاک را انتقال و جابه جا کند.

ترابی نژاد با بیان اینکه محدوده های منابع طبیعی در چگنی کاملا مشخص و طبق سند و نقشه  است،ادامه داد: خوشبختانه با  کمک مردم و مسئولین تابستان شاهد آتش سوزی های بسیار کمی در سطح شهرستان بودیم.

فرماندار چگنی  تصریح کرد:برای حفاظت از تپه شهدای گمنام در مقابل سودجویان و ساخت و سازهای غیر اصولی در سال گذشته اعتباری تخصیص داده شده و امسال هم اعتباری بالغ بر هفتصد میلیون تومان از اعتبارات دولتی  به محوریت شهرداری اختصاص داده شده که توسط شهرداری انجام خواهد گرفت.

ترابی نژاد اضافه کرد:با توجه به دفن دو تن از شهدای گمنام در تپه مجاور فرمانداری طرح احداث پارکی به مساحت پنج هکتار در فاز اول در دست اجراست.

فرماندار چگنی تاکید کرد:امیدواریم  شرکت آبفار لرستان برای حل مشکلات فاضلاب نای کش و نجات سرچشمه ی سراب و انتقال فاضلاب به خارج از روستا تمهیداتی در نظر گرفته و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: