به گزارش خبرگزاری برنا؛ «محمد صادق معتمدیان» در تشریح اهمیت این دیدار گفت: این دیدار با هدف بررسی مشکلات و موانع پیش روی فعالیت بازارچه های مرزی استان و همچنین گسترش همکاری های متقابل تجاری برگزار شد.

وی با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه های تجاری، ظرفیت های ترانزیتی و زیرساخت های موجود در مناطق مشترک مرزی؛ محدودیت اعمال شده برای صادرات چهار قلم کالا از طریق مرز ماهیرود (میل 78) را به عنوان چالش پیش رو مطرح و بر لزوم وجود ثبات در قوانین و جلوگیری از بروز وقفه های از این دست که بر تجارت فیمابین تاثیر منفی دارد، تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی، همفکری و همکاری دو طرف برای رفع موانع و مشکلات را خاطرنشان کرد و افزود: پیشنهاد می شود به منظور تقویت همکاری های دو کشور و با در نظر گرفتن دغدغه مسئولین افغان؛ هیاتی متشکل از بخش گمرک و وزارت مالیه و سایر دستگاه های ذیربط ضمن سفر به استان خراسان جنوبی و بررسی میدانی مشکلات پیش روی گمرک و بازارچه های مرزی که طرف ایرانی برای تامین زیرساخت های پیشرفته آن سرمایه گذاری نموده را احصا کرده و نتایج برای جمع بندی و تصمیم گیری مقامات دو طرف ارایه شود.

وی همچنین از آمادگی استانداری خراسان جنوبی برای انتقال درب بازارچه به منطقه ویژه و تامین ضروریات پرسنل افغان گمرک فراه مستقر در مرز خبر داد.

در این دیدار همدرد سرپرست وزارت و معاون مالی وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن اعلام دستور بررسی ویژه برای رفع محدودیت چهار قلم کالای منع شده در مرز فراه، از پیشنهاد نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حضور تیم تجاری در مرز خراسان جنوبی استقبال کرد.

وی تعیین برنامه سفر هیات و بازدید از استان خراسان جنوبی و تهیه گزارش جامع در خصوص بازارچه ها و گمرک و سایر موارد مطروحه برای طرح در شورای عالی اقتصادی جمهوری اسلامی افغانستان را در دستور کار قرار داد.

معاون سفیر و رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران استاندار خراسان جنوبی را در این دیدار همراهی کردند.

رشاد پوپل رییس عمومی گمرکات و سید محمود سادات از وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این دیدار حضور داشتند.

همچنین استاندار خراسان جنوبی در سفر به کابل  در دیدار با خانم «کامله صدیقی» سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان، در خصوص همکاری های دوجانبه و تثبیت و گسترش مرزهای رسمی با این کشور گفت و گو کرد.