خبرگزاری برنا؛ بیش از سی سال است که نرده‌های نمازجمعه در بسیاری از مصلی‌های سراسر کشور فاصله معنی‌داری میان مردم و مسئولان ایجاد کرد.

نرده‌هایی که ابتدا با توجیه محافظت از مسئولان در مقابل ترورها و بدلایل امنیتی در صفوف نمازجمعه جای خود را باز کرد اما رفته رفته پای ثابت همه همایش‌های مردمی مانند نمازجمعه, یادواره‌ها و گردهمایی‌های مناسبتی شدند و کسی چه می‌داند شاید برخی‌ها بدلیل این جایگاه ویژه‌ای که بدست آورده بودند برای مردم عادی آن‌سوی نرده‌ها فخر هم می‌فروختند! مردمی که بارهای امام راحل (ره) آنان را ولی نعمت مسئولان نظام عنوان می‌کردند.

اما نخستین اقدام برای برداشتن این نرده‌ها از سوی حجت‌الاسلام آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، در سال گذشته روی داد و این امام جمعه محبوب و مردمی دستور جمع‌آوری نرده‌هایی که موجب فاصله میان مردم عادی و مسئولان شده بود را صادر کرد. البته بازخورد این اقدام در جامعه به مراتب بیشتر از اصل ماجرا بود و تا مدت‌ها بر فضای رسانه‌ای کشور سایه افکنده بود.

اما پس از اقدام شجاعانه امام جمعه تبریز, این رویه در چند شهر بزرگ دیگر نیز صورت پذیرفت. ولی در پایتخت به دلایل حساسیت‌های امنیتی، نرده‌های نمازجمعه همچنان حفظ شده بود تا اینکه پس از انتخاب حجت الاسلام علی اکبری به‌عنوان امام جمعه‌ای جوان برای شهر تهران توسط مقام معظم رهبری، ایشان نیز در نخستین حضور در ردای امامت جمعه پایتخت، درخواست حذف نرده‌های حائل ردیف‌های دوم و سوم، مصلی تهران را داد که این رویداد نیز مورد استقبال مردم قرار گرفت.

البته این اقدام شایسته در استان مازندران نیز مسبوق به سابقه است. ماه گذشته در مراسم سالگرد شهادت سردار علی ییلاقی در بهشهر، که اتفاقاً با حضور فرماندهان عالی رتبه سپاه قدس و مسئولان ارشد استانی و کشوری برگزار شد، با تدبیر خانواده این شهید همه نرده‌های حائل در مصلی نمازجمعه بهشهر برداشته شده بود و بدون اینکه کوچکترین مشکلی بوجود آید مسئولان در گوشه‌ای از مصلی و در میان مردم نشستند.

گرچه برخی‌ها برداشته شدن این نرده‌ها خصوصاً در شهرهای بزرگ را به دلایل امنیتی رد می‌کنند اما در مقابل عده‌ای دیگر معتقدند به‌رغم نمادین بودن این اقدام, اعتماد عمومی خدشه‌دار شده در این برهه از زمان بهبود خواهد یافت و پیام‌های مثبتی نیز برای جامعه و به‌خصوص جوانان صادر خواهد شد.