به گزارش خبرگزاری برنا؛ بهرام بهروش رئیس هیأت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان کرمانشاه گفت: تاکنون 105 بازی بومی و محلی را در استان کرمانشاه شناسایی و به ثبت رسانده‌ایم.

او افزود: دو سال پیش کار تدوین دایره‌المعارف بازی‌های بومی و محلی کرمانشاه آغاز شده است و تاکنون بیش از 105 بازی را در سطح روستاهای استان شناسایی و در این دایره‌المعارف به ثبت رسانده‌ایم.

رئیس هیأت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان کرمانشاه به برگزاری جشنواره‌های متعدد بومی و محلی در سطح شهرستان‌های استان کرمانشاه طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین اهداف ما در برگزاری این جشنواره‌ها، علاوه بر ایجاد شور و نشاط اجتماعی در روستاها، بحث شناسایی بازی‌های بومی و محلی هر منطقه از استان کرمانشاه و ثبت آن است.

بهروش باتاکید بر این که کار تدوین دایره‌المعارف بازی‌های بومی و محلی استان کرمانشاه تا زمان شناسایی اکثر این بازی‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: از آنجایی که بازی‌های بومی و محلی یکی از نمادهای فرهنگ، آداب و سنن هر منطقه محسوب می‌شوند، در تلاشیم تا با تدوین این دایره‌المعارف به انتقال میراث ناملموس نواحی مختلف استان کرمانشاه به نسل های آینده کمک کنیم.

او افزود: از سوی دیگر امروزه در بحث جذب گردشگر بین استان‌های مختلف رقابت فرهنگی به وجود آمده، به طوری که هر استان تلاش می‌کند تا با معرفی ظرفیت‌های خود در این حوزه گردشگران بیشتری را جذب و فرهنگش را غنی‌تر نشان دهد.

رئیس هیأت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان کرمانشاه گفت: از آنجایی که بسیاری از استان‌ها امروزه به اهمیت فرهنگی بازی‌های بومی و محلی واقف شده‌اند، در تلاش هستند تا بازی‌های بیشتری را به نام خود ثبت کنند، در این راستا انتظار داریم مسئولین استانی از ما حمایت کنند تا همانند بحث زوران که به نام کرمانشاه ثبت شد، بتوانیم دیگر بازی‌های مهم بومی و محلی را در کشور به اسم خود ثبت کنیم.

بهروش ادامه داد: بخشی از بازی‌های بومی و محلی استان کرمانشاه هستند که با گذشت زمان فراموش شده‌اند، لذا در این رابطه هم با هماهنگی‌هایی که با روسای هیأت‌های شهرستان داشته‌ایم، برنامه‌هایی تدارک دیده‌ایم که ابتدا این بازی‌ها شناسایی و سپس برای احیاء آنها اقدام کنیم.

او افزود: افرادی که نسبت به شناسایی و ثبت بازی‌های بومی و محلی در دایره‌المعارف به این هیأت کمک کنند، بازی معرفی شده توسط این افراد به نام آنها در دایره‌المعارف ثبت خواهد شد.