به گزاش برنا از اراک ، سید علی آقازاده  در نشست شورای اداری استان مرکزی، افزود: طبق این گزارش نرخ بیکاری پاییز سال گذشته در این استان هشت و چهار دهم درصد بوده است که در آمار مشابه امسال به 6 و 9 دهم درصد رسیده است.

وی ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری در استان مرکزی با اتحاد، انسجام و وحدت مسئولان و سرمایه گذاری سرمایه گذاران در بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی حاصل شده است.

استاندار مرکزی با یادآوری آغاز فصل بودجه بندی کشور خاطرنشان کرد: بودجه این استان در سال آینده وضعیت مطلوب ندارد و نیاز است مجمع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به این مهم توجه ویژه داشته و زمینه رفع این مشکل را فراهم کنند.

آقازاده گفت: رشد اعتبارات هزینه ای در استان های مختلف در بودجه سال آینده حدود 36 درصد است در صورتی که این شاخص اعتباری برای استان مرکزی حدود 27 درصد است.

وی ادامه داد: همچنین اعتبارات استانی برخی استان های همجوار استان مرکزی از رشد مناسبی برخوردار بوده در صورتی که رشد این اعتبارات برای استان مرکزی حدود هفت درصد است.

استاندار مرکزی ادامه داد: رشد تولید، اشتغال و موفیقت استان در حوزه های مختلف کشاورزی و صنعتی نباید به تهدیدی برای استان تبدیل شودو با توجه به بودجه انقباضی سال آینده باید با همکاری نمایندگان از فشار به استان جلوگیری کرد. 

آقازاده با یادآوری برگزاری آیین چهل سالگی انقلاب اسلامی در سال جاری، افزود: دستگاه های اجرایی استان باید با معرفی طرح های قابل بهره برداری به ستاد دهه فجر زمینه برگزاری هرچه باشکوه تر این آیین در استان را فراهم کنند.

وی خاطرنشان کرد: پرواز تهران- اراک از یک ماه گذشته شروع شده و به دلیل نبود حمایت دستگاه های اجرایی از این پروازها در مدت یک تا 2 ماه آینده تعطیل می شود.

استاندار مرکزی خط پرواز تهران- اراک را از جمله راهکارهای توسعه استان دانست و افزود: دستگاه های اجرایی باید برای حمایت از این پرواز دعوت از مهمانان و انجام مامویت ها را در روز دوشنبه انجام دهند.

آقازاده یاد آور شد: مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان به دلیل وجود 60 هزار مجروح حوادث رانندگی در طول سال و یک میلیون مجروح جنگلی در طول هشت سال دفاع مقدس باید در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورای اسلامی این کلانشهر نباید در انتخاب شهردار وقت کشی کرده و افرادی را برای شهرداری انتخاب کند که شرایط قانونی را نداشته و از رد صلاحیت آنان اطمینان دارد.

استاندار مرکزی افزود:انتخاب شهردار توسط شورای اسلامی این کلانشهر مورد حمایت استانداری است و اعضای پارلمان محلی باید کسی را برای سکانداری مدیریت شهری برگزینند که حائز شرایط قانونی برای این پست باشد.

آقازاده ادامه داد: انتخاب شورای اسلامی کلانشهر اراک اکنون حائز شرایط قانونی نیست وباید با گزینش فرد واجد شرایط از وقت کشی جلوگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد: شورای اسلامی کلانشهر اراک باید در انتخاب بعدی شهردار با گزینش فرد قوی و واجد شرایط این موضوع را جبران کند و در انتخاب افراد نظر مردم را مبنی بر اینکه چه کسی می تواند مشکلات شهر را برطرف کند مورد نظر قرار دهد.

استاندار مرکزی گفت: استانداری این استان همواره شورای اسلامی کلانشهر اراک را مورد حمایت قرار داده و نقد های انجام شده در راستای دفاع از مردم و رفع مشکلات این کلانشهر است.