به گزارش  خبرگزاری برنااز لرستان ؛مرادپور  در سخنان پیش از خطبه  نماز جمعه خرم آباد با بیان اینکه کشور ما یک کشور حادثه خیز است، ،اظهار کرد: اگر به زلزله های گذشته نظیر زلزله بم که در 5دی سال 1382منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 70هزار نفر اشاره کنیم، نشان از زلزله خیز بودن کشور دارد.

اوافزود: زلزله سال 1385در لرستان باعث کشته شدن 63نفر و مجروح شدن بالای یکهزار و 400نفر شد.

مرداپور با بیان اینکه تا این لحظه 900گسل با 40هزارکیلومتر معادل کره زمین در کشور شناسایی شده، خاطر نشان کرد: سالانه بیش از یکهزار میلیارد تومان خسارات ناشی از بلایایی طبیعی در کشور است.

او تصریح کرد: سالانه بیش از یکهزار زلزله در کشور ثبت شده که از این تعداد 240مورد بالای 4ریشتر بوده و بطور متوسط هر 10سال یکبار زلزله ای بالای 6 ریشتری در کشور به وقوع پیوسته و خسارات جانی و مالی زیادی به دنبال داشته است.

مرادپور  همدلی بین مردم، دستگاهها و مسئولان را مهم دانست و بیان کرد: در استان لرستان ۲۹۸۵ روستای دارای سکنه وجود دارد که از این تعداد ۱۵۹۰ روستا بالای ۲۰ خانوار هستند.

او  با بیان اینکه ۱۷۳ هزار خانوار روستایی در ۱۵۳ هزار مسکن روستایی زندگی می کنند، گفت: از این تعداد تاکنون ۱۰۴ هزار مسکن روستایی مقاوم سازی، نوسازی و بازسازی شده اند.

مرادپور با بیان اینکه باید تلاش شود که مابقی واحدهای نامقاوم روستایی مقاوم سازی و نوسازی شوند،ادامه داد: انتظار ما از روستاییان عزیز این است که از تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی منازل روستایی که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت می‌شود، استفاده کنند، تا شاهد مقاوم سازی واحدهای روستایی در برابر حوادث و بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله باشیم.

به گفته او  350 هزار نفر یعنی ۳۵ درصد از جمعیت شهری استان لرستان در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد زندگی می کنند.

او با بیان اینکه ۲۰۲۵ هکتار بافت فرسوده در استان لرستان وجود دارد، گفت: از این میزان ۳۵۰ هکتار بافت تاریخی، ۹۰۰ هکتار سکونتگاه های غیررسمی و ۷۷۵ هکتار بافت ناکارآمد هستند.

 مرادپور  افزود: ما در دولت های گذشته بحث مسکن مهر را داشته ایم که مبالغ هنگفتی جهت احداث مسکن های مهر در استان ها به ویژه لرستان هزینه شده، اما متاسفانه جانمایی مسکن مهر با مشکلاتی نظیر عدم زیرساخت های مانند آب، برق، مخابرات، گاز و ... مواجه هستند.

او بیان کرد: اگر به جای مسکن های مهر احداث شده، بافت های فرسوده ساماندهی و بازسازی می‌شدند، قطعاً هم دارای زیرساخت‌های خدماتی نظیر آب، برق، گاز و تلفن برخوردار بوده و هم منظر و سیمای شهرها تغییرات اساسی می کردند.

مرادپور یادآورشد: برنامه دولت تدبیر امید در بحث بازآفرینی ۲۷۰۰ محله طی ده سال توسط ستاد بازآفرینی در سطح کشور است که استان لرستان در این زمینه 9 محله در شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد و دورود در دستور کار قرار گرفته است.

او اضافه کرد:  شهرستان‌های کوهدشت و الیگودرز نیز امسال برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار گرفته و مابقی شهرها در سال های آینده نیز در دستور کار بازسازی بافت های فرسوده قرار می گیرد.

مرادپور گفت: دولت این اجازه را به استاندار محترم داده که زمین هایی که مالکیت دولتی را در بافت‌های فرسوده دارند، به عنوان شروع کار در بحث باز آفرینی در اختیار توسعه گران قرار دهند، تا بتوانیم کار ساخت و ساز مسکن امید در بافت های فرسوده را آغاز کنیم.

به گفته این معاون استاندار لرستان  باید تلاش کنیم که از این فرصت ستاد بازآفرینی برای بازسازی بافت های فرسوده شهرهای استان حداکثر استفاده را ببریم.

 احمد مرادپورضمن اشاره به مشکلات سیلابی بودن دو شهرستان خرم آباد و پلدختر تاکید کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌توانیم تا حدودی مانع بخشی از سیلاب های سطح شهر های استان لرستان به ویژه خرم آباد و پلدختر باشیم.