به گزارش خبرگزاری برناازلرستان؛ فتحی بیرانوند در حاشیه بازدید از زیستگاه سمندر لرستانی که به همراه استاندار لرستان ومعاونت سیاسی وامنیتی استانداری لرستان صورت گرفته بود  با اشاره به وضعیت حفاظتی گونه سمندر لرستانی ،اظهارکرد:این گونه در فهرست سرخ (IUCN) به عنوان گونه ای بحرانی (( CR قرار گرفته وباید نسبت به حفاظت از آن تلاش بیشتر و برنامه ریزی بهتری صورت گیرد.

اوبا اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص حفاظت از این گونه ،افزود: خوشبختانه با انجام فعالیتهای فرهنگی و آموزشی، اتخاذ تدابیر حفاظتی مناسب در اطراف زیستگاهها و رصد مناطق زیست این گونه ارزشمند و ایجاد پاسگاههای ثابت و سیار در این مناطق از قاچاق سمندر در سطح استان و کشور جلوگیری به عمل آمده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان  ،خاطر نشان کرد: خوشبختانه با  انجام کارهای تحقیقاتی مناسب زیستگاههای جدیدی از این گونه ارزشمند در سطح استان شناسایی و کشف شده است.

به گفته فتحی بیرانوند سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول ۱۴ سانتی‌متر است و پوست آن در قسمت پشتی قهوه‌ای رنگ با خال‌ها یا نوارهایی زرد یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده‌است. از مشخصه‌های آن‌ها آبشش‌های بزرگ است.

او یادآورشد: سمندر لرستانی اگر چه در آب‌های سرد زیست می‌نماید اما نسبت به گرما نیز مقاومت بیشتری در مقایسه با دیگر سمندرها از خود نشان می‌دهد.سمندر کوهستانی لرستان نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط کایسر (قیصر) از شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شداین‌گونه به عنوان یک گونه بومی منحصراً در مرزهای جنوبی استان لرستان در بخش پاپی یافت می‌شود.

فتحی بیرانوند بیان کرد: در منطقه کرکی از توابع شهرستان پل دختر در چشمه‌ها ورودهای کوچک و آب شیرین این منطقه نیز تعدادی از این جانور زندگی می‌کنند همچنین  این‌گونه در زیستگاه‌های زمینی شامل درختزارهای باز پسته و بلوط زندگی می‌کنند. از جمله این زیست‌گاه‌ها می‌توان به زیست‌گاه‌های کول چپ، وژناب، بلالا، لفت، کرسر و کول سرمال اشاره کرد.