به گزارش خبرگزاری برنا؛ جاذبه های گردشگری مهم استان کرمان عبارتند از :

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از بهترین و بی‌نظیرترین باغ تخت‌هایی است که در یک منطقه کویری می‌تواند وجود داشته باشد. این باغ در جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد. از المان‌های اصلی باغ شاهزاده ماهان می‌توان به عمارت اصلی، عمارت شاه نشین، حوض‌ها، حمام و فواره‌ها و سردر خانه اشاره کرد. عمارت اصلی در نقطه انتهایی باغ واقع شده و برای بازدید از آن باید مسیر زیبای باغ را تا انتها پیش بروید. عمارت شاه نشین نیز در کنار عمارت اصلی قرار دارد اما اکنون از آن به عنوان رستوران استفاده می‌شود. حتما غذا خوردن در جایی که روزی قرار بوده شاهی در آن زندگی کند تجربه جذابی خواهد بود.

باغ شازده به واسطه واقع شدن در دامنه ارتفاعات جوپار بر خلاف مناطق دیگر این شهر آب و هوای مطبوعی دارد. دسترسی به آب قنات تیگران و البته حاصل خیز بودن خاک آن برای رشد درختان، سبب به نمایش در آمدن باغ بسیار زیبایی، در دل کویر شده است. کاشت و رشد انواع مختلف درختان مثمر و غیر مثمر این باغ نتیجه نظام آبیاری کم نظیر در آن می‌باشد.  باغ شاهزاده ماهان در 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

برای دسترسی به باغ شاهزاده ماهان باید از خیابان شهاب کرمان به سمت شهر ماهان حرکت کنید. در این مسیر پس از طی مسافت کوتاهی به باغ خواهید رسید.

مسجد  گنجعلی‌ خان

مسجد گنجعلی ‌خان در کنار سرای گنجعلی خان قرار دارد. این مسجد به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته در آن از مقرنس‌کاری داخل گنبد و خطاطی گرفته تا حجاری‌ها و کاشی‌کاری‌های داخل و بیرون مسجد و گچبری‌های اجرا شده بر طاق نما که چشم بسیاری از گردشگران را به خود خیره می‌کند همه و همه سبب شده تا این مسجد کوچک مجموعه ای از هنرهای دوره صفویه را یک جا به نمایش عموم بگذارد. این مسجد با 12 نورگیر‌ تعبیه شده در مرکز گنبد آن و 8 نورگیر در پاکار مسجد به طور کامل نور مورد نیاز داخل را تامین می‌کنند. مسجد گنجعلی خان از آثار ملی به ثبت رسیده است.

شما می‌توانید از این جاذبه گردشگری محبوب در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان بازدید کنید.

آبشارهای خوشکار

از دیگر جاهای دیدنی کرمان آبشار‌های خوشکار است که این مکان شامل دو آبشار می‌باشد. و به دلیل وقوع این آبشارها در مسیری به نام خوشکار به این نام خوانده می‌شوند. با پیاده روی از روستای کسیکان، در طول رودخانه به آبشارهای خوشکار دسترسی خواید داشت. در مجاورت آبشار، غاری قرار دارد که با سقوط آب از صخره‌ها بخشی از دهانه غار را می‌پوشاند. این آبشار در فصل بهار به دلیل پرآبی آن از دید‌ها خارج می‌شود. اگر کوه‌نوردی مجرب باشید می‌توانید پس از دیدن کردن از آبشار‌های خوشکار مسیر را ادامه داده و به  قله لاله زار شاه برسید.

هتل کپری قلعه گنج

قلعه گنج از شهر‌های جنوبی استان کرمان است. در باور بسیاری از مردم زندگی در کپر نهایت فقر و تنگدستی می‌باشد اما با ساخت و افتتاح هتل کپری قلعه گنج این نماد از باور عامیانه بسیار فاصله گرفته است. مواد به کار رفته در ساخت اتاق‌های این هتل منحصر به فرد از چوب و تنه درخت خرما می‌باشد. امکانات و تفریحات بی‌نظیری که این هتل در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهد آن را به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. از جمله این امکانات می‌توان به سرو انواع غذاهای سنتی، آفرود در شنزار‌های کویری، بازی محلی رامازا، شتر سواری، موزیک و رقص محلی، پذیرایی در کویر با میوه فصل، و زیباتر از همه به تماشا نشستن مناظر زیبایی که ترکیبی بی‌نظیر از کویر، تپه‌های شنی و جنگل می‌باشد.

یخدان مویدی

بزرگ‌ترین یخچال خشت و گلی جهان یخدان مویدی است. قدمت این یخدان به اواخر دوران صفویه باز می‌گردد.  آب این یخدان از قناتی موسوم به همین نام تأمین می‌شود و به همین دلیل به این نام نامگذاری شده است. این یخدان امروزه از جاهای دیدنی کرمان و هدف بازدید بسیاری از جهانگردان است. عناصر تشکیل دهنده این یخدان از قبیل استخر، چاله یخ، حصارو مخزن می‌باشد. در ساخت این یخدان از خشت و ملات گل استفاده شده که دلیل آن عایق بودن آن در برابر حرارت است. از آنجا که قنات‌ها از گذشته تا کنون منبع تأمین آب مناطق کویری بوده و هست این یخدان‌ها برای حفظ و نگهداری آب و یخ از گرمای فصل تابستان ساخته شده‌اند.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد در 25 کیلومتری کرمان واقع شده است. این باغ که به عنوان باغ بیگلربیگی نیزی شناخته می‌شود، الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان بوده و قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. بطور کلی باغ فتح آباد دارای یک حوض بزرگ در وسط آن است که از سردر باغ تا نزدیکی عمارت کشیده شده و عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی ودرختانی که در دو سمت باغ کاشته شده از دیگر جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. این باغ زیبا به دلیل عبور آب قنات در کنار آن و نظام آبیاری صحیح به عنوان باغی مجلل و اشرافی به تفرجگاهی برای گردشگران تبدیل شده‌است. باغ فتح آباد اکنون یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می‌شود.

برای دسترسی به باغ فتح آباد شما باید به سمت روستای اختیار آباد بروید.

آبشارهای دره سختی

دره سختی از شهر کرمان 30 کیلومتر فاصله دارد. این دره در دل کوه‌ قرار دارد و برای فتح و عبور از آن به آمادگی بدنی و ابزار فنی نیاز می‌باشد. به دلیل عبور رودخانه در طول مسیر، قریب به 45 آبشار‌ به وجود آمده است آبشار‌هایی که ارتفاع آنها از 3 متر آغاز شده و در برخی نقاط ارتفاع آنها به 45 متر نیز می‌رسد. گذر از این دره بسیار سخت و دشوار می‌باشد به طوری که برای طی یک مسیر 10 کیلومتری حدوداً 5 روز زمان لازم است. مسیر دره به دلیل ریزش آب از صخره‌ها، حیات وحش، نیزار‌ها و بیشه زار‌ها جذابیت این دره را دو چندان می‌کند. دره سختی با پیچ و تاب‌های زیاد مسیر، بی‌شک از شگفت‌انگیزترین دره‌های ایران می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم اگر قصد سفر به این منطقه را داشتید حتما با تورهای طبیعت‌گردی و امکانات کافی سفر را آغاز کنید.

ارگ بم

بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان ارگ بم می‌باشد. قدمت ارگ بم به دوران قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این ارگ از قدیمی‌ترین نقاط شهرنشینی در جهان بوده است. بلندترین عمارت این ارگ، عمارت 5 طبقه حاکم نشین می‌باشد که بر صخره‌ای طبیعی ساخته شده و جالب است بدانید که در دوره پس از اسلام  دو مسجد و یک زورخانه نیز در آن ساخته شده. بصورت کلی این ارگ بر روی صخره‌ای بزرگ قرار دارد و برای حفاظت از شهر اطراف آن را نیز خندق‌هایی حفر کرده‌اند.

بیش از نیمی از ارگ تاریخی بم با وقوع زلزله این شهر در سال 1382 تخریب شد. اما اکنون مرمت آن پس از گذشت 14 سال همچنان ادامه دارد. ارگ بم به طور همزمان در فهرست میراث جهانی و میراث جهانی در خطر به ثبت رسید که با تلاش‌های انجام شده از فهرست میراث جهانی در خطر خارج شد.

آبشارهای سیمک

آبشار سیمک از دیگر جاهای دیدنی کرمان است که واقع در شمال استان قرار دارد. آبشار‌های منطقه سیمک مشتمل بر 13 آبشار است. وجه تسمیه این مجموعه آبشار این است که سیمک نام تنگه‌ای در این منطقه می‌باشد، با دیواره‌‌های بسیار بلند و عرض کم 3 تا 5 متر. برای گذر از این تنگه و رسیدن به آبشار سیمک باید از وسایل فنی صعود استفاده کرده و از آمادگی بدنی کافی برخوردار بود. همین سختی صعود بسیاری از صخره نوردان و کوهنوردان را به این نقطه جذب می‌کند. در این بین لانه پرندگان که در دیواره‌ صخره‌ها وجود دارد بر زیبایی هرچه بیشتر این نقاط افزوده است. وجود امکانات و اردوگاه ساخته شده در منطقه این آبشار‌ها که با مدیریت آموزش وپرورش اداره می‌شود سبب جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور شده است. آبشارهای سیمک از مهمترین جاهای دیدنی کرمان هستند.

کلوت شهداد

فاصله شهر شهداد تا کرمان در حدود 100 کیلومتر است. البته این فاصله تا کلوت‌ شهداد 40 کیلومتر می‌باشد. شهداد در حقیقت گرم‌ترین نقاط زمین را در خود جای داده‌. جالب است بدانید بصورت کلی کلوت کوه‌های شنی می‌باشند که اساس و عامل تشکیل دهنده‌‌شان،  باد  است. کلوت با شکل‌های خیره کننده‌اش و وجود گلدان‌‌های کویری یا نبکا، با حدود 10 متر طول از جاذبه‌های شگفت‌انگیز این نقطه عجیب از کویر می‌باشد.

در نزدیکی شهداد کوهستان سیرچ قرار دارد بر خلاف شهداد که به گرمای وحشتناک معروف است، قله‌های این کوهستان تا آخرین روزهای اردیبهشت پوشیده از برف هستند و این منطقه دارای آب دائمی می‌باشد. اما عجیب‌تر آن‌که در یکی از گرم‌ترین نقاط زمین خانواده‌های ساکن در این منطقه با آب رودخانه درختنگان که از قله‌ها و ارتفاعات هی‌نامان سرچشمه می‌گیرد هم زندگی کرده و هم باغ‌های خود را پوشیده از مرکبات و خرما کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در سفر خود به این شهر در کنار بازدید از جاهای دیدنی کرمان شبی را هم در کویر این منطقه بگذرانید.

جنگل پردیسان قائم

بزرگ‌ترین جنگل دست کاشت ایران در شرق کرمان قرار دارد. در این شهر کویری جنگلی به مساحت 230 هکتار بخش‌ اصلی فضای سبز کرمان می‌باشد. در این جنگل بیش از 500 هزار اصله درخت از انواع درختان غیر مثمر موجود است.

کوه‌‌های صاحب الزمان که در مجاورت جنگل پردیسان قائم قرار دارد شرایط مناسب برای ورزش کوه‌‌نوردی  راداراست. ترکیب فضای جنگل و کوه مکان بسیار خوبی برای گذراندن زمان اوقات فراغت می‌باشد. وجود گلزار شهدا در کنار زیارتگاه «سید حسین» و مهدیه صاحب الزمان سبب شده تا بسیاری از اهالی کرمان مراسمات مذهبی خود را در این مکان به جای بیاورند.

جنگل پردیسان قائم که به واسطه مشرف بودن به کوه‌های صاحب الزمان به نوعی بام کرمان محسوب می‌شود یکی از تفرجگاه‌ها و جاهای دیدنی کرمان و به نوعی ریه تنفسی شهر محسوب می‌شود.

 بازار سرتاسری

بازار سرتاسری یکی از جاهای دیدنی کرمان و البته از قدیمی‌ترین بازارهای تجاری و خاطره‌انگیز ایران است. بازار سرتاسری از میدان ارگ شروع و به خیایان میرزارضای کرمانی ختم می‌شود و طولی ۱۲۰۰ متری دارد. در مسیر این بازار می‌توان شاهد حیاط کاروانسرها و ساختمان‌‌های گنبدی‌شکل بود. وجود موزه‌ها، حمام‌ها و بناهای مذهبی در بازار سرتاسری به‌ویژه در عصر و صبح باعث می‌شود که گردشگران حداقل ۱ ساعت در این مکان دیدنی به گشت‌وگذار مشغول بشوند. از چارسوی نخست بازار (میدان توحید) شاهد مجموعه‌ی گنجعلی‌خان خواهید بود.

این مجموعه‌ی دیدنی شامل حمام گنجعلی‌خان، بازار مسگرها، مسجد گنجعلی‌خان و موزه‌‌ی سکه است که علاوه‌بر مجموعه‌ی سکه‌های جذابی که در آن وجود دارد، گنبد بلند آن با یک کلاه‌فرنگی زیبا بسیار جلب توجه می‌کند. طلاسازان در بازار طلا هم به مجموعه‌ای از حیاط‌های کاروانسراهایِ مجموعه دسترسی دارند. چای‌خانه‌ی حمام وکیل نیز مکان مناسبی برای خوردن چای، ناهار یا صرفا گشت‌وگذار است. این قسمت از مجموعه‌ی گنجعلی‌خان از قسمت سرپوشیده‌ی گنبدی‌شکل بازار اصلی شروع می‌شود و تا ۶۰۰ متری فضای باز ادامه دارد. از آنجا به بعد می‌توانید مستقیما به مسجد جامع کرمان در کنار میدان شهدا (مشتاقیه) بروید.

موزه‌ صنعتی کرمان

موزه‌ی صنعتی هم یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که مجموعه‌ای ارزشمند و تأمل‌برانگیز از هنر تصویرسازی‌، عکس و… در آن وجود دارد. در بخش مدرن این موزه، آثار دیدنی مختلفی از هنرمندان بزرگ دنیا دیده می‌شود: مجسمه آگوست رودِن (August Rodin)، دو اثر نقاشی آب‌رنگ از بِلا کادار (Béla Kádár) و تابلویی از کاندینسکی (Kandinsky). آثار موجود از هنرمندان ایرانی مانند کار نیمه‌کوبیسم محمد جوادی‌پور که صحنه‌ای روستایی را روایت می‌کند یا اثر رجبعلی از شاه‌‌نعمت‌الله‌ ولی ازجمله دیدنی‌های ارزشمند این موزه است.

بخش مهمی از این موزه هم به آثار نقاشی آبرنگ و پرتره‌های هنرمند ایرانی، علی‌اکبر صنعتی (۱۳۸۵-۱۲۹۵)، اختصاص پیدا کرده است. علی‌اکبر صنعتی بخش مهمی از کودکی خود را در پرورشگاه صنعتی کرمان گذراند. جالب است بدانید که موزه‌ی ‌صنعتی فعلی در مکان همان پرورشگاهی احداث شده که علی‌اکبر صنعتی در آن پرورش یافته است.

 گنبد جبلیه

خیابان شهدای کرمان با گذر از چشمه‌های خشک شهر به منتهی‌الیه شرقی شهر اسرارآمیز کرمان و گنبد جبلیه می‌رسد. برخی از پژوهشگران، قدمت این گنبد را که یکی از دیدنی های کرمان است، قرن دوم قبل از میلاد مسیح تخمین زده‌اند و آن را نوعی رصدخانه می‌دانند. برخی دیگر از محققان معتقد هستند که این گنبد، مقبره یا آرامگاهی مهم بوده است. در هر حال، علت ساخت آن کاملا مشخص نیست و بنایی سنگی با گنبدی دوهلالی با این همه قدمت بسیار جالب‌توجه است. گنبد جبلیه از سمت خیابان شهدا به سمت شرق و در نزدیکی قبرستان صاحب‌الزمان قرار دارد.

 موزه‌ حمام

موزه‌ی حمام یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است. این بنای تاریخی، حمامی قدیمی است که این‌روزها بدل به موزه شده و در آن مجسمه‌هایی مومی برای معرفی بیشتر حال‌وهوای حمام قرار داده شده است. مجسمه‌ها کاربرد هر قسمت حمام را مشخص می‌کنند. در معماری این موزه از سنگ مرمر و آجرهای ساده بهره گرفته شده و نور فضا از طریق سقف تأمین می‌شود. معماری و اشکال هندسی موجود در سقف، به نورپردازی هرچه بیشتر فضا از طریق دریچه‌های روی سقف کمک می‌کند و در قدیم باعث می‌شده تا افراد داخل حمام از ساعت و زمان باخبر بشوند. اگر نمی‌خواهید برای ورود به موزه، پول پرداخت کنید، می‌توانید در قسمت ایوان و رختکن حمام از وسایلی که قدیم استفاده می‌شده مثل زیراندازها، بقچه‌ها، قطیفه‌ها و… دیدن کنید.

 مقبره‌ مشتاق علی‌ شاه

گنبد مشتاقیه یا سه‌گنبدان با کاشی‌های آبی و سفید زیبایش از آثار اواخر دوران قاجار است که مقبره‌ی چند چهره‌ی مشهور کرمانی در آن قرار دارد. اما مشخصا به‌خاطر مشتاق علی شاه که از عرفا و نامداران شعر و ادب پارسی است، شناخته می‌شود. آواز خواندن، اضافه کردن سیم چهارم سه‌تار به این آلت موسیقی زیبا و موهای افشان مشتاق‌علی شاه ازجمله چیزهایی بود که باعث معروفیت او شد. اما فلسفه‌های صوفیانه و دیدگاه‌های خاص او (مثلا خواندن قرآن با سه‌تار) باعث خشم حاکمان مذهبی آن دوران و سنگسار شدن این عارف بزرگ در مسجد جامع کرمان شد.

مسجد امام

مسجد امام یا مسجد جامع ملک کرمان یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که دارای صحن و شبستان‌های وسیع و متعدد است. حیاط آن ۶ هزار متر مربع وسعت دارد. یکی از ایوان‌های واقع در جنوب غربی مسجد، سازه‌ای بزرگ از دوران سلجوقیان است که از آجرهای بی‌رنگ دوران سلجوقی ساخته شده و آثاری از گچ‌بری‌های قدیمی آن هنوز باقی است. بخش اعظمی از این مسجد مرمت شده و تعمیرات تازه با بخش قدیمی و واقعی بنا متفاوت هستند. در دو سمت محراب مسجد هم بادگیرهای بزرگی برای خنک نگه داشتن ایوان به‌کار می‌رفته است.

 بازار مسگری کرمان

با ورود به قسمت شرقی بازار سرتاسری از میدان توحید کرمان، باید به دست چپ بپیچید و به چارسوی دوازدهم بازار وارد بشوید. در این قسمت بازار، مسگرها مشغول به فعالیت هستند و ظرف‌ و ظروف مسی زیبایی می‌سازند. در برخی از قسمت‌های بازار می‌توانید شاهد صنعتگرانی باشید که در حال ساختن و تولید انواع ظرف مسی و حکاکی روی آنها هستند. اگر می‌خواهید از کارگاه‌هایی بازدید کنید که با کوره‌ی مسگری و… کار می‌کنند، باید قدم در اولین کوچه از سمت چپ چارسوی مسگرها بگذارید.

 موزه‌ دفاع مقدس کرمان

موزه‌ دفاع مقدس کرمان هم موزه‌ای است که به مرور جنگ بین ایران و عراق می‌پردازد. در این موزه شاهد نقشه‌ها، تصاویر جنگی، اسلحه‌ها، نامه‌ها و اسناد جنگ ایران-عراق هستیم. برای گردشگران خارجی هم توضیحاتی درباره‌ی جنگ و اشیای موجود در موزه به زبان انگلیسی نوشته شده است، اما برای اینکه به عمق ماجرا پی ببرند به مترجم راهنمایی نیاز است که داستان جنگ را به‌خوبی برایشان شرح بدهد. در این موزه، ماکتی از عملیات و ابزارهای جنگی مختلف هم به نمایش گذاشته شده است.

 کتابخانه‌ ملی کرمان

شاید به‌نظر نیاید و چنین چیزی خیلی عنوان نشود، اما کتابخانه‌ ملی کرمان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی ایران و ازجمله جاهای دیدنی کرمان است. چیزی که این کتابخانه‌ی غنی را برای گردشگران خارجی جالب‌توجه می‌کند، ساختمان بنای کتابخانه است. معماری کتابخانه ترکیبی است از معماری دوران قاجار؛ ستون‌های زیبای آجری که گنبد را نگه داشته‌اند و نمای زیبای کلی ساختمان. این ساختمان در سال ۱۰۸ هجری‌شمسی بنا شده و در ابتدا کارخانه‌ی ریسندگی و بافندگی بوده و بعدها به کتابخانه‌ی ملی کرمان تغییر کاربری داده است.

آتشکده

آتشکده‌ کرمان در سال ۱۳۰۳ هجری شمسی بنا شده است و قدمت خیلی زیادی ندارد. آتشی که در آتشکده روشن است، چندان آتش سوزانی نیست، اما اگر تاکنون آتشکده‌ای زرتشتی را از نزدیک ندیده‌اید، آتشکده‌ کرمان هم برایتان جالب‌توجه خواهد بود. برای ورود به آتشکده باید کفش‌هایتان را دربیاورید و کلاهی ویژه بر سر بگذارید. موزه‌ زرتشتیان نیز در کنار آتشکده قرار دارد و در آن مجموعه‌ای از تصاویر، اشیا و ظروف قدیمی وجود دارد که برای بازدیدکننده عادی چندان جذاب نیست.

 باغ هرندی

دور باغ هرندی با دیوارهای بسیار بلندی محصور شده است. این باغ به دوران قاجار تعلق دارد. بعدها یکی از تاجران خوش‌نام کرمانی که برق‌کشی به این شهر هم از سوابق او عنوان می‌شود، این باغ را خریده است. گفته شده که در جریان تبعید رضاشاه از سوی انگلیسی‌ها، او سه شب در این باغ اقامت داشته است. در این باغ دو ساختمان وجود دارد که به‌شکل موزه درآمده‌اند. در یکی از ساختمان‌ها، دستاوردهای باستان‌شناسی منطقه‌ی جیرفت و شهداد و در دیگری آلات موسیقی به‌نمایش گذاشته شده است. اگر از پارکینگ خیابان دکتر بهشتی ۱۴ به سمت باغ بروید، مسیر حکم میان‌بُر پیدا می‌کند و زودتر می‌رسید.

 ضرابخانه

ضرابخانه نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که در آن مجموعه‌ای از سکه‌های قدیمی جمع‌آوری شده و در داخل بازار مسگران، در همان فضای گنبدی و نیمه‌تاریک، به‌نمایش گذاشته شده است. این مجموعه برای سکه‌شناسان نسبت به سایر اقشار و افراد از جذابیت بیشتری برخوردار است. اگر از دور و از میدان گنجعلی خان به ضرابخانه نگاه کنید، بسیاری از قسمت‌های قابل‌ملاحظه آن را مشاهده خواهید کرد. ضمن اینکه بادگیر بلند آن هم درشب با وجود چراغانی‌ها بسیار زیباست.

مسجد جامع

مسجد جامع کرمان هم دارای ۴ ایوان است و قدمت آن به حدود ۷۰۰ سال پیش می‌رسد. این مسجد ازجمله بناهایی است که در دوران مدرن‌شدن بناها در عصر صفوی و بعد از آن ساخته شده است. این مسجد به‌جای مناره، دارای ساعتی بزرگ در ورودی (شرقی) اصلی خود است. در سردر مسجد جامع هم کاشی‌کاری‌های زیبایی مزین با نام خداوند (الله) و ائمه (حضرت علی «ع») دیده می‌شود. ازطریق بازار قدمگاه، میدان شهدا و خیابان دکتر شریعتی می‌توان به مسجد جامع کرمان رسید.

 بازار زرگران

بازار زرگران هم از سایر جاهای دیدنی کرمان است و در حاشیه‌ی شمال شرقی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است. در قسمت میانی بازار و بین فروشگاه‌های پرشمار طلافروشی، میدان کوچکی وجود دارد که در قسمتی از آن، حوزه‌ی علمیه با درِ آبی‌رنگ و زیبایش قابل‌مشاهده است. پشت بازار هم کاروانسرای بزرگ میرزا حسین‌خان قرار دارد. میرزا حسین‌خان یکی از تجار معروف کرمانی است.

 قلعه‌ دختر

روی تپه‌های شرقی شهر کرمان هم یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایرانی موسوم به قلعه دختر دیده می‌شود. قلعه دختر یکی از قدیمی‌ترین بناهای شهر کرمان است که البته چیز زیادی از آن باقی نمانده اما در حوالی این منطقه و تپه‌های شرقی کرمان، خرابه‌ای به‌شکل کندوی عسل از گذشته‌ها باقی مانده است.

کارگاه مسگری

در یکی از خیابان‌های پشتی بازار مسگران، کارگاه مسگری قدیمی‌ای وجود دارد که بیشترِ محصولاتی که در بازار به‌فروش می‌رسد، در آنجا درست شده‌اند. در این کارگاه، می‌توانید شاهد ساخت ظروف و محصولات مسی باشید که چطور داغ می‌شوند و در کوره شکل می‌گیرند و… .

کرمان جاهای دیدنی زیاد دارد. اگر هنوز به این شهر قدیمی و زیبا نرفته‌اید، فرصت تجربه‌ی لذت‌بخش سفر به آن را از خود دریغ نکنید.