به گزارش برنا از اراک ، سید علی آقازاده در شورای توسعه و برنامه ریزی استان مرکزی افزود: 20 سال از تصویب طرح 58 متری به عنوان یکی از برنامه های مهم عمران شهری اراک می گذرد اما هنوز اقدام موثری در این راستا صورت نگرفته و نیاز است بعد از این مدت طولانی تکلیف مردم مشخص شود. 

وی ادامه داد: اگرچه طرح 58 متری از موارد اصلی طرح جامع کلانشهر اراک است اما باید نظر تمامی دستگاه ها در خصوص ظرفیت اجرا یا لغو آن ارایه شود. 

استاندار مرکزی بیان کرد: طرح 58 متری جنبه سیاسی به خود گرفته و در صورتی که مدیریت شهری اراک ظرفیت اجرای این طرح را نداشته باشد باید تصمیم دیگری اتخاذ شود. 

آقازاده اظهار کرد: مدیریت شهری اراک در اجرای طرح 58 متری بعد از گذشت حدود 20 سال هیچ توفیقی نداشته و اگر اکنون این طرح دوباره به تصویب شورای برنامه ریزی برسد و مدیریت شهری توانایی اجرا نداشته باشد مشکلات به مراتب افزایش می یابد. 

وی بیان کرد: اجرا یا لغو طرح 58 متری باید به صورت کارشناسی و با در نظر گرفتن ظرفیت های موجود در استان مورد بررسی قرار گیرد. 

استاندار مرکزی اظهار داشت: اگر قرار است که طرح 58 متری مصوب شود باید ساز و کار اجرا در مدیریت شهری وجود داشته باشد. 

آقازاده ادامه داد: مدیریت ارشد استان مرکزی اسفندماه سال گذشته به مالکان 58 متری قول داد حداکثر در مدت چهار ماه (تا خردادماه) وضعیت آن را تعیین تکلیف کند اما شرایط به گونه ای پیش رفته که هنوز این مهم محقق نشده است. 

وی ادامه داد: نیاز است که کمیته تخصصی به سرپرستی معاونت هماهنگی امور عمرانی و عضویت مدیرکل راه و شهرسازی، حفاظت محیط زیست، شهرداری، شورای شهر، دفتر فنی استانداری تشکیل و تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 27 اسفندماه جاری نظر قطعی خود را ارایه کند. 

استاندار مرکزی افزود: افزایش فضای سبز اراک از موضوعات ضروری این کلانشهر است که باید در طرح جامع پررنگ دیده شود. 

آقازاده ادامه داد: باغات سنجان به عنوان ریه های تنفسی شهری در دست تخریب است و دستگاه های ذیربط باید نسبت ساماندهی این سرمایه های زیستی برنامه ریزی کنند. 

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده، سال آینده 80 هزار میلیارد ریال اوراق به استان تخصیص داده می شود که بیش از چهار هزار میلیارد ریال سهم شهرداری خواهد بود و در صورت جذب بخش عمده ای از مشکلات این دستگاه خدماتی رفع می شود.