خبرگزاری برنالرستان -گروه گردشگری : دژ زاغه (زاخه) شهرستان رومشکان در 2 کیلومتری شرق تپه باستانی شهر «چغابل»، قلعه زاخه قرار گرفته که از سنگ ساخته شده، دومین قلعه لرستان بعد فلک افلاک محسوب می شود که از دوره ساسانی باقی مانده بیشتر طاقهای آن از زیر خاک سربرآورده اند.

اما بخش اعظم این دژ، هنوز در زیر خاک پنهان است و شکل تپه خودنمایی می کند.

دهانه برخی از طاقها به پنج متر هم میرسد و چند اتاقی که از خاک بیرون آمده اند، به هم مربوط و متصل هستند.

در بعضی از اتاقها به سوی شمال و برخی دیگر به جانب جنوب باز می شوند.

قلعه زاخه که در ضلع شرقی رومشکان قرار دارد از نقاط دیدنی استان لرستان و رومشکان می باشد .

مطالعه بر روی این قلعه می تواند اطلاعات مفیدی در راستای بررسی گذشته این قلعه در دسترس محققان قرار دهد.

وجود قلعه زاخه در رومشکان حکایت از عظمت و فرهنگ و تمدن این مرز و بوم دارد.

با این حال وجود ساخت و سازهای بی رویه، حفاریهای غیر مجاز خطوط لوله آب و جادههای دسترسی در سالهای متمادی، هریک به نحوی سبب تخریب و صدمه زدن به محوطه باستانی قلعه زاخه شده اند.

بیشتر سنگهای به کار رفته در این بنا، یا حجاری شده اند و یا قلوه ای هستند.

اگر این قلعه تاریخی مورد عنایت و توجه مسئولین قرار گیرد مرمت و بازسازی این قلعه، آن را به یک اثر جالب توجه تاریخی تبدیل خواهد کرد.

قلعه کوهزاد (ویزنهار)

این بنا درشهرستان رومشکان و دربخش سوری واقع شده است. تمام قسمت های برجای مانده این بنا ازسنگ وملات است وقسمت شمالی آن سالم تراز سایر قسمت می باشد. 

سبک طاق این قلعه شباهتهایی به قلعه زاغه درهمین  منطقه دارد. ورودی قلعه به سمت شرق می باشد و در قسمت شمال پنجره ای به ابعاد  ۹۰×۸۰×۱۰۰ تعبیه گردیده است طول و عرض ان 205×3/85 طاق3/75سانتیمتر است طول حصار 60 متر و عرض آن 24 متر و آثار هشت اتاق به خوبی پیداست موقعیت قلعه بصورتی است که چشم انداز بیسار زیبایی از دره سیمره ومنطقه طرهان ورومشکان را دربرمی گیرد.

گفتنی است ؛شهرستان رومشکان آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و در طول جغرافیایی ۳۰ درجه و ۴۷ دقیقه و عرض جغرافیایی ۱۷ درجه و ۳۳ دقیقه و ارتفاع۱۱۹۸ متر از سطح دریا و در ۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کوهدشت و ۲۶ کیلومتری غرب شهرستان پلدختر و هم‌مرز با استان ایلام واقع شده‌است.

وسعت شهرستان رومشکان ۹۰۰ کیلومتر مربع است از شمال و شمال‌غربی به شهرستان کوهدشت از جنوب به شهرستان‌های دره شهر و بدره از سمت مشرق به شهرستان پلدختر محدود می‌گردد.

گزارش : ابوذر سوری