به گزارش برنا آذربایجان‌غربی، علیرضا ملامحمدی‌زاده فرماندار ارومیه ظهر امروز در نشست خبری ستاد مدیریت بحران شهرستان ارومیه گفت: چهار حوضه آبریز در شهرستان ارومیه وجود دارد که متاسفانه بدلیل احتمالی قصور از سوی دستگاه‌ها لای‌روبی نشده‌اند و با توجه به افزایش پوشش برف در این حوضه‌ها و ورود توده بارشی احتمال سرریز آنها وجود دارد لذا تمهیدات اندیشیده شده و تلاش‌هایی صورت گرفته تا قبل از آغاز بارندگی عملیات لای‌روبی صورت گیرد.

وی ادامه داد: حوضه‌های باراندوزچای، روضه‌چای، شهرچای و نازلوچای طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ لای‌روبی نشده‌ بودند که از پارسال این کار صورت گرفته و امیدواریم با پایان بارش‌ها، این کار کامل انجام شود.

فرماندار ارومیه با اشاره به اینکه استقرار ۱۰۰ اکیپ برای انتقال آب‌های سطحی به خارج شهر خاطر نشان کرد: مهم‌ترین خطر در شهرستان ارومیه، پل کشتیبان است که با استقرار چند دستگاه ماشین‌آلات سنگین در حال لای‌روبی و افزایش مسیر عبور آب هستیم  ضمن اینکه از مردم درخواست داریم از ترددهای خود بکاهند.

ملامحمدی‌زاده با اشاره به اینکه دستور تعطیلی تمام رستوران‌ها و کافه‌های حاشیه مسیر رودخانه در روستای بند از فردا تا زمان موضوع رفع بحران صادر شده گفت: تمام ورزشگاه ها، مدارس و مراکز بهداشت آماده اسکان و ارایه خدمات در شرایط بحران احتمالی هستند.

وی در مورد میزان بارش‌ها در روزهای پیش‌رو گفت: بیشترین بارندگی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۱ و ۱۲ فروردین ۴۰ میلیمتر و با احتساب برفآب ها ۵۰ میلیمتر پیش‌بینی شده که در جدیدترین اطلاعیه از سوی هواشناسی، امروز ۶میلیمتر فردا ۲۰ و دوشنبه ۱۵ میلیمتر بارش در ارومیه خواهدبود.

فرماندار ارومیه همچنین خاطر نشان کرد: برای مقابله با هرگونه خطر احتمالی، پیشنهاد تعطیلی روز یکشنبه ارومیه ارائه و در دست بررسی است.

فرماندار ارومیه با قدردانی از عملکرد شهرداری درخصوص حل مشکل جمع شدن آب‌های سطحی در ارومیه گفت: هیچ مشکلی بابت آب شرب و آشامیدنی برای شهروندان نداریم و اطلاعیه‌ها بیشتر جنگ روانی است، تصفیه خانه‌ها فعال و بدون ایراد کار می‌کنند.

ملامحمدی‌زاده اضافه کرد: در تمام روستاهای شهرستان ارومیه ستاد مدیریت بحران با مدیریت دهیاران تشکیل شده تا از آسیب های احتمالی سیل و آبگرفتگی معابر جلوگیری شود.