به گزارش خبرگزاری برنا؛ مظفر غلامی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرپل‌ذهاب گفت: در فاز دوم مرمت پایانی چشمه تاق‌های زیج منیژه، مرمت و بازسازی دو چشمه تاق باقی مانده این بنا را آغاز کرده‌ایم.

او افزود: زیج منیژه یکی از سالم‌ترین بناهای به جا مانده از عهد ساسانی است که در روستای توریستی پاتاق واقع شده است و این بنا جمعاً 19 چشمه تاق دارد که به دلیل فرسودگی ناشی از گذشت زمان، طی یک دهه گذشته به تدریج مرمت‌هایی روی آنها انجام شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرپل‌ذهاب گفت: پارسال  در فاز اول مرمت پایانی چشمه تاق‌ها، دو چشمه تاق مرمت شد و امسال نیز دو چشمه تاق باقی مانده در ضلع جنوبی بنا مرمت و بازسازی می‌شود.

غلامی ادامه داد: باتوجه به اینکه چشمه تاق‌های این بنا ساخته شده از سنگ‌های رودخانه‌ای و گچ نیم کوب است، لذا مرمت آنها کار بسیار دشوار و زمانبری می‌باشد.

او میزان اعتبار اختصاص یافته به مرمت و بازسازی این بخش از بنا را طی سال گذشته دو و نیم میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بحث تعیین حریم بنا و تملک زمین‌های اطراف آن نیز از جمله اقداماتی است که از سال 97 برای این اثر تاریخی در دستورکار قرار گرفت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرپل‌ذهاب در ادامه از دیگر فعالیت‌های مرمتی انجام شده در بناهای این شهرستان طی سال گذشته ذکر کرد و گفت: در زلزله و پس لرزه‌های بزرگی که طی سال‌های 96 و 97 داشتیم، راه دسترسی به بنای تاریخی تاق‌گرا مسدود شد که از محل اعتبارات سال گذشته این مشکل را برطرف کردیم.

غلامی در مورد تسهیل راه دسترسی به آبشار پیران گفت: طی سال گذشته به دلیل زلزله و امسال هم به دلیل بارش‌های سیل‌آسا چندین‌بار راه دسترسی به این جاذبه گردشگری بسته شد که هربار اقدام به بازگشایی آن کردیم.

او افزود: باتوجه به ریزش مداوم کوه در مسیر دسترسی به این جاذبه در حال حاضر به فاصله 800 متر مانده به محوطه آبشار اجازه ورود خودروها را نمی‌دهیم، اما گردشگران می‌توانند پیاده این مسیر را پیمایش کنند تا از دیدن زیبایی‌های آبشار پیران لذت ببرند.

غلامی در پایان گفت: بارش‌هایی که از ابتدای امسال داشتیم، باعث خروش چشمه‌های فصلی آبشار پیران شده و این آبشار را دیدنی‌تر از هر زمان دیگری کرده است، به گونه‌ای که در روزهای پایانی هفته شاهد حضور گردشگران زیادی در این منطقه هستیم.