به گزارش خبرگزاری برنا؛ نشست هماهنگی برگزاری کنگره ملی «خانا قبادی» با حضور دکتر پریسا محمدی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، رستگار یوسفی فرماندار شهرستان جوانرود و تنی چند از مسئولان در جوانرود تشکیل شد.

n87

دکتر پریسا محمدی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه هم در این نشست به ظرفیت مناسب جوانرود در راستای افزایش فعالیت‌های فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگی این شهرستان را به دنبال داشته باشد.

او به برگزاری کنگره ملی خانای قبادی در جوانرود اشاره کرد و افزود: برگزاری این کنگره زمینه مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های این شهرستان است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: فعالیت‌های فرهنگی زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.

دکتر محمدی ادامه داد: با ایجاد برنامه‌های مناسب و بانشاط می‌توانیم جوانان را با فرهنگ و هنر بیشتر آشنا کنیم و به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کنیم.

او افزود: خانای قبادی یکی شاعران و ادبای شهرستان جوانرود است که خدمات فراوانی به فرهنگ و ادبیات کردی داشته است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: خانا قبادی (۱۷۰۰–۱۷۷۲ جوانرود) شاعر نامدار کُرد در سدهٔ هجدهم بود، وی به زبان‌های فارسی، ترکی و عربی آشنایی و تسلط داشته است.

او افزود: مهم‌ترین اثر خانا قبادی «شیرین و خسرو» نام دارد.

در این جلسه تصمیمات و هماهنگی های لازم برای برگزاری کنگره ملی خانا قبادی انجام گرفت.