به گزارش خبرگاری برنا؛ فضل‌الله رنجبر فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه درصدد هستیم با حمایت استاندار کرمانشاه، آسیب‌دیدگان و سیل‌زدگان شهرک کرناچی در مکان مناسب‌تری ساکن شوند از بررسی نهایی پرونده 95 واحد آسیب دیده در این شهرک خبر داد و گفت: از این تعداد 14 واحد احداثی است.

او افزود: منازل نزدیک به 38 خانوار از ساکنان این منطقه هنوز با معضل آبگرفتگی روبه‌رو است که در محل ورزشگاه اداره کار رودکی اسکان یافته‌اند.

فرماندار کرمانشاه گفت: کمیته‌های برآورد خسارت نیز در قالب اکیپپ‌هایی، در حال فعالیت هستند، اما 15 واحد آسیب دیده تعمیری است.

رنجبر با بیان اینکه منازل آسیب دیده شهرک کرناچی به دو دسته تقسیم می‌شوند، ادامه داد: یک بخش منازلی هستند که ساکنان آن به پیام‌ها و هشدارها اهمیت داده و منازل را تخلیه کرده‌اند که در این مقوله تنها به واحدهای مسکونی خسارت وارد شده است.

او افزود: بخش دیگر که اندک هستند، ساکنانی می‌باشند که علاوه بر منزل مسکونی، وسایل زندگی آنان خسارات دیده که پرونده‌های آنان برای اجرای دستورالعمل‌های مرکزی در دست تکمیل است.

فرماندار کرمانشاه گفت: باتوجه به دستور و تاکید استاندار کرمانشاه درصدد هستیم تا دیگر ساخت و سازهای جدید و حتی قدیم در حوالی رودخانه‌ها صورت نگیرد و می‌خواهیم منازلی که به زیرآب رفته و یا به دلیل آبگرفتگی آسیب دیده در مکان دیگری احداث شود.

رنجبر ادامه داد: حدود 250 واحد مسکونی شهرک کرناچی بدون مجوز قانونی و چند متر پایین‌تر از سایر ساختمان‌های شهرک در بستر رودخانه قره‌سو ساخته شده‌اند؛ کم‌آبی و سربه ‌زیری چندین ساله قره‌سو این گمان را ایجاد کرده بود که حاشیه رود می‌تواند جای امنی‌ برای زندگی باشد.

او افزود: کرناچی شهرکی تازه تاسیس در خروجی شهر کرمانشاه به سمت استان کردستان است که توسعه ساخت و سازها، روستاهای این منطقه را به هم دوخته و به شهر متصل کرده است.

فرماندار کرمانشاه گفت: حدود 53 درصد از جمعیت دو میلیون نفری استان در شهرستان کرمانشاه ساکن هستند.

رنجبر ادامه داد: یک سوم ساکنان مرکز استان کرمانشاه هم در مناطق حاشیه شهر همچون کرناچی زندگی می‌کنند.

او افزود: سامانه بارشی قوی که یازدهم و دوازدهم ماه جاری وارد آسمان استان کرمانشاه شد، در 24 ساعت فعالیت سبب بارش شدید و به دنبال آن آبگرفتگی و سیل منجر شد.

فرماندار کرمانشاه گفت: بالاترین خسارت‌ها به بخش زیرساخت راه‌های اصلی و روستایی و پل‌ها با 460 میلیارد تومان، نیرو شامل آب، برق، گاز و مخازن و رودخانه‌ها 389 میلیارد تومان و بخش کشاورزی با خسارت 386 میلیارد تومان عنوان شده است.

رنجبر افزود: استان کرمانشاه با دو میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و دو هزار و 622 روستاست.