به گزارش خبرگزاری برنا؛ عبدالمحمد زاهدی در بازدید از تالاب الله‌آباد گفت: تالابی که سال‌ها به دلیل خشکسالی به بیابان تبدیل‌شده بود به دلیل بارش‌های اخیر به مکانی خوش‌منظره تبدیل‌شده است.

وی به حضور پرندگان مهاجر در این تالاب اشاره کرد و افزود: منظره زیبایی که به‌واسطه حضور پرندگان مهاجر در این تالاب ایجاد شده، نشان می‌دهد که این تالاب زمانی مکان مهاجرت پرندگان بوده و باید از این ظرفیت اکوسیستمی به‌درستی استفاده کرد.

زاهدی به ‌صرفه‌جویی در مصارف آبی استان تأکید و خاطرنشان کرد: اگرچه در هفته‌های اخیر بارندگی‌های خوبی در سطح استان به وقوع پیوسته است، اما نباید مسئله صرفه‌جویی را فراموش کرد و همه دستگاه‌ها ملزم به ‌صرفه‌جویی مناسب از منابع آبی هستند.

استاندار قزوین در خصوص چراهای غیرمجاز شتر در این دشت، عنوان کرد: طبق قانون هرگونه چرای غیرمجاز در این دشت ممنوع بوده و با آن برخورد می‌شود و باید اقدامات مقتضی در این رابطه انجام شود.

مسئول ارشد اجرایی استان در خصوص ظرفیت‌های گردشگری این تالاب تصریح کرد: پس‌ازاین بازدید موضوع حفاظت و بهره‌برداری مناسب از تالاب الله‌آباد موردتوجه ویژه‌ای قرار می‌گیرد و اکنون نمی‌توان با شتاب‌زدگی در خصوص آن تصمیم‌گیری کرد.

زاهدی در خصوص زهکشی نامناسب که موجب خروج آب شیرین از تالاب می‌شود، توضیح داد: باید در این خصوص بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی دقیق صورت گیرد تا بتوان به‌طورقطع اظهارنظر و تصمیم‌گیری کرد.

در حاشیه این بازدید استاندار قزوین سه بُهله پیغو، یک بُهله دلیجه از راسته پرندگان شکاری و همچنین یک قطعه حواصیل که چندی پیش آسیب‌دیده و توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین درمان شده بودند را رهاسازی کرد.

 تالاب دشت الله‌آباد واقع در شهرستان آبیک که طی 15 سال اخیر کاملاً خشک شده بود به‌واسطه بارندگی اخیر احیا شده است.