سخن را با تاکیدات قابل تامل رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب آغاز می کنم؛ چرا که این بیانیه برای جوانان، دعوت جدی به اندیشیدن است و جوان اندیشمند، ذخیره این کشور و این نظام است. چهل سال از پیروزی انقلاب گذشته است و اما ما جوانان فرصت خوشحالی و جشن و سرور نداریم و کارهای بسیاری در پیش است. انقلاب اسلامی ایران مجدد نیاز به جوانان دارد. چون جوانان محل بروز این دو واقعیت هستند: «استقامت» و «قیام». جوانان کسانی هستند که بر بستر انقلاب پرورده و تربیت شده اند و انقلاب اول، هر آنچه داشته در وجود آن ها تثبیت کرده و حالا این نسل بنا دارد گام دوم را بردارد. معتقدم روند کنونی کشور بیش از آنکه ناشی از عوامل بیرونی باشد، عوامل درونی دارد و آن، عدم توجه گسترده به قوه جوانیست. در گام دوم انقلاب، هر مشکل یا معضلی که مطرح گردد، حل آن به جوانان سپرده شده است. تکلیف امروز جوان، هویت آینده کشور و پاسداری از امید است. امیدی که برای جامعه ما بسیار ضروری است و اهتمام به ارزش های والای ملی، دینی و انسانی را میطلبد.

      صحبت از ارتقای هویت آینده کشور به دست جوانان، صحبت از مشارکت این نسل در توسعه همه جانبه کشور است. در تمامی کشورهای پیشرفته، توجه و تمرکز بر نخبه‌گرایی جوانان، فراهم‌سازی تسهیلات و امکانات لازم آموزشی، تربیتی و پزشکی، سرمایه‌گذاری روی رشد استعداد جوانان، الگوسازی جوانان و متوجه‌سازی آن‌ها به انجام مسئولیت‌های خطیرشان، نقطه عطفی در مشارکت های نسل جدید در روند مردم سالاری و ارزش های رایج کشور است. یکی از شاخص‌های توسعه‌ی انسانی سازمان ملل متحد که از طریق آن میزان توسعه و رفاه در کشورها ارزیابی می‌گردد، موجودیت جمعیت جوان است که یک عامل جدی تغییر، تحول و توسعه در تمام ابعاد پنداشته می‌شود.کشورهایی که جمعیت جوان‌شان را مدیریت سالم نموده و از آن استفاده مثبت نمودند به رفاه و توسعه دست یافتند اما کشورهایی که در این زمینه موفق نبودند، جمعیت جوان به یک چالش جدی فراراه ثبات و انکشاف اقتصادی-اجتماعی مبدل گردیده است. لذا اهتمام به این مسئله بسی ضرورت دارد که آینده جمهوری اسلامی ایران و تداوم ثبات حسنه امروز، در گرو ظرفیت‌سازی و ایجاد انگیزه‌های سالم برای سهم و مشارکت واقعی جوانان است و ملت هایی در تاریخ موفق بوده اند که بیشترین میزان اعتماد را به جوانان کرده اند.

در هر حرکتى که از استعدادهاى فکرى و نهفته‌ى قشر جوان به‌صورت اصولى و صحیح بهره‌بردارى شده است، دستاوردهاى بسیار مهم و ارزشمندى هم به‌دست آمده است؛ و درست زمانى که هدایت و رهبرى گروه‌هاى جوان به دست افراد قدرت‌طلب سپرده شده، صحنه‌هاى بسیار تاسف‌بارى به‌وقوع پیوسته است.

       متاسفانه امروز آنچنان که باید به نسل جوان و نوجوان کشور اعتماد کمى می‌شود و غالباً حتى نخبگان و فرهیختگان این قشر هم که سِمت‌هاى مشورتى سازمان‌ها و ارگان‌هاى دولتى منصوب مى‌شوند، قادر به اجرایى کردن ایده‌ها و طرح‌هاى خود نیستند! مدیران ما باید ظرفیت‌هاى عظیم این قشر را باور داشته باشند و همچون بزرگان این انقلاب، راه را براى ورود جوانان به عرصه‌هاى مختلف اجتماعى هموار سازند. حل مشکلات مربوط به جوانان نیازمند همکارى تمامى دستگاه‌هاست. مسایل و مشکلات جوانان چندوجهى است که باید با مراقبت و هدف‌گذارى مطلوب علاوه بر جلوگیرى از آسیب‌هاى اجتماعى و فراهم کردن اوقات فراغت مناسب، بتوانیم مشکل اشتغال و ازدواج آن‌ها را برطرف کنیم و انجام این‌کار هم از عهده یک نهاد خارج است و همکارى و مساعدت همه دستگاه‌ها را مى‌طلبد.

       ایران، کشوری جوان و پویاست. اما باید بدانیم که این جوانی همیشگی نیست و بقول فرمایش مولا علی(ع)، جوانی پلی میان کودکی و پیری است و اگر نتوانیم طى یکى دو سال آینده از ظرفیت و پتانسیل جوانان بهره ببریم، دیگر فرصت جبران نداریم. هفته جوان مبارک.

علی صمدی جوان

رییس مجمع مشورتی جوانان مشهد و مشاور فرماندار مشهد در امور جوانان