به گزارش خبرگزاری برنا؛ امیر فرهاد آریان‌فر فرمانده قرارگاه منطقه‌غرب نزاجا در آستانه سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران «،۲۹ فروردین» در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات قرار گاه عملیاتی منطقه غرب ارتش با اشاره به اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران توان مقابله با هر نوع تهدید داخلی و خارجی را دارد، برنامه‌های روز ارتش در استان کرمانشاه را تشریح کرد.

او به بیانات رهبر کبیر انقلاب در باره ارتش و نقشی که  در انقلاب اسلامی داشت، افزود:  ارتش در انقلاب و دفاع مقدس نقشی بسیار مؤثر داشته است، پیوند بین ارتش و انقلاب اسلامی از همان سال ۴۲شروع شده روزی که امام (ره) ۲۹ فروردین را به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری کردند، ارتش وارد یک فاز جدیدی از رویکردها و اهداف خود شد.ارتش جمهوری اسلامی ایران طی هشت سال دفاع مقدس با تمام مهمات جنگ را پشتیبانی کرد. در روز دوم جنگ ۱۴۹ جنگنده ارتش وارد جنگ تحمیلی شدند و توانستند تمام تأسیسات و تجهیزات دریایی دشمن را از بین ببرند.

 فرمانده قرارگاه منطقه غرب گفت: از جمله نمونه‌های خدمات ارتش در دوران هشت سال دفاع مقدس می‌توان به پشتیبانی مهمات اشاره کرد، که ارتش با تمام مهمات هشت سال دفاع مقدس را پشتیبانی کرد. کار پشتیبانی از نیروها و تهیه مهمات در طول هشت سال جنگ تحمیلی برعهده ارتش بود و در این دوران بیش از ۴۸۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی شد.

امیر آریان‌فر ادامه داد: ارتش در ۲۳۹ عملیات دوران دفاع مقدس همپای دیگر رزمندگان حضور داشته و برخی از عملیات‌ها را به صورت مستقل انجام داده است و برخی را نیز پشتیبانی کرده است.

او افزود: در دوران دفاع مقدس هیچ عملیاتی را نمی‌بینید که ارتش جمهوری آن را پشتیبانی نکرده باشد و در همه عملیات‌های دفاع مقدس، ارتش وظیفه پشتیبانی خود رو به نحو احسن انجام داده است. حتی مهندسی رزمی ارتش تمام مرزهای غرب و جنوب کشور را از مین پاکسازی کرده است.

فرمانده قرارگاه منطقه غرب نزاجا گفت: پس از دوران دفاع مقدس  میلیون‌ها هکتار از میادین مین توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران پاکسازی شد، و تمام مرزهای جنوب و غرب را مهندسی رزمی ارتش پاکسازی کردند ودر این راه شهدای زیادی  تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.

امیر آریان‌فر ادامه داد: علاوه بر خدمات فوق ارتش جمهوری اسلامی ایران از بدو انقلاب تاکنون در فاز امنیت کشور و پاسداری از مرزهای جمهوری اسلامی ایران در مرزها مستقر است و آماده مقابله با هر نوع تهدید احتمالی دشمن می باشد.

او افزود: در زلزله سرپل‌ذهاب نیروهای قرارگاه  تقریباً نیم ساعت بعد از وقوع زلزله در محل حضور پیدا کردند و در همان ساعات اولیه موفق شدند که ۱۶۹۸ نفر را از زیر آوار زنده خارج کنند. ۵ تیپ با ظرفیت ۶۰۰۰ نفر در مناطق زلزله‌زده کار کمک رسانی شبانه روزی را به مدت ۱ ماه انجام دادند.

فرمانده قرارگاه منطقه غرب نزاجا گفت: از دیگر اقدامات ارتش  می‌توان به برپایی بیمارستان صحرایی، توزیع ۶ هزار تن مواد غذایی، خارج کردن ۲۵۶ فوتی از زیر آوار و انتقال مصدومین با استفاده از بالگردهای اورژانس هوایی هوانیروز خود رو های خدمات رسان ارتش با همکاری دیگر ارگان‌های خدمات‌رسان.

امیر آریان‌فر به اقدامات قرارگاه ارتش در جریان سیل‌های اخیر منطقه غرب گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته از طرف سازمان هواشناسی در روزهای ۹ و ۱۰ فروردین ماه که قرار بود بارش‌های سیل‌آسا در کرمانشاه اتفاق بیفتد، ما ۵ تیپ از نیروهای خود را در کرمانشاه و ۳ تیپ را در کردستان مستقر کردیم و امداد رسانی به مردم مناطق زلزله‌زده سرپل‌ذهاب و کمک به جابه‌جایی کانکس‌های مستقر درحریم رودخانه الوند از جمله اقدامات ارتش در سیل اخیر بود.و بسیاری از تجهیزات سبک و سنگین ارتش در اختیار شهرداری بود برای بحث لای روبی رودخانه‌ها و معابروبسیاری از نیروهای خود را برای امدادرسانی به مردم روستاهای اطراف پل چهر در شهرستان هرسین و صحنه اعزام کردیم.

او افزود: اعزام ماشین‌آلات و ادوات رزمی به مناطق سیل‌زده پلدختر در استان لرستان با شروع بحران در استان لرستان و بسیاری از نفربرها و خودروهای توپ کش خودمان را به همراه ۴۰ دستگاه خودروی سنگین و نیمه‌سنگین همراه با اقلام خوراکی وضروری به مناطق سیل‌زده اعزام کردیم و توسط قرارگاه غرب نزاجا در لرستان را توزیع بیش از ۱۰۷ هزارانواع کنسروجات، یک میلیون و ۲۰۰ هزار قرص نان، ۲۰۰ هزار آب معدنی و… در بین مردم مناطق سیل زده پلدختر توزیع شده است.

فرمانده قرارگاه منطقه غرب نزاجا تشریح برنامه‌های روز ارتش در استان کرمانشاه با اشاره به ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های این روز، گفت: این روز برای ارتشیان پر افتخار ترین روز محسوب می‌شود.

امیر آریان‌فر ادامه داد: رژه نیروهای مسلح امسال همزمان با سراسر کشور صبح روز پنجشنبه ۸.۳۰ در محل بزرگراه امام خمینی(ره) روبروی دانشکده کشاورزی آغاز می‌شود.

او افزود: طبق دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش برنامه رژه فقط در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود و کاروان کمکهای ارتش و مردم در روز ۲۹ فروردین برای کمک رسانی به هموطنانمان در مناطق سیل‌زده لرستان به رژه در خواهند آمد.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای غرب نزاجا به ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های این روز، گفت: این روز برای ارتشیان پر افتخار ترین روز محسوب می‌شود.

امیر آریانفر ادامه  داد: رژه نیروهای مسلح امسال همزمان با سراسر کشور صبح روز پنجشنبه ۸.۳۰ در محل بزرگراه امام خمینی (ره) روبروی دانشکده کشاورزی آغاز می‌شود.

او افزود: طبق دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش برنامه رژه فقط در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.و کاروان کمک‌های ارتش و مردم در روز ۲۹ فروردین برای کمک‌رسانی به هموطنان‌مان در مناطق سیل‌زده لرستان به رژه در خواهند آمد.