هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه با اشاره به نرخ بیکاری 18.7 درصدی که برای سال 97 استان اعلام شده، گفت: بعد از چندین سال روند افزایشی، پارسال شاهد کاهش 2.5 درصدی نرخ بیکاری استان کرمانشاه بودیم.

او افزود: پاسال بعد از چندین سال، نه تنها رشد بیکاری کرمانشاه متوقف شد، بلکه کاهش 2.5 درصدی نرخ بیکاری را هم در سطح استان داشتیم.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: این کاهش نرخ بیکاری نشان می‌دهد کرمانشاه استانی ثروتمند است و ظرفیت‌های زیادی برای کاهش نرخ بیکاری دارد.

بازوند گفت: سال 97 عمدتا از طریق سرمایه‌گذاری‌ها و اشتغال خرد اشتغالزایی کردیم، و در سال 98 باید این روند را مقداری تغییر دهیم و سراغ مشاغلی برویم که سرانه سرمایه‌گذاری آنها بیشتر است.

او افزود: در سال 98 نیز اولویت اصلی ما مقابله با غول بیکاری خواهد بود.

استاندار کرمانشاه گفت: جذب سرمایه‌گذار یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه است و اگر می‌خواهیم اشتغال ایجاد کنیم بر ما واجب است که سرمایه‌گذاران را حمایت کنیم.

استاندار کرمانشاه مبارزه با بروکراسی اداری را هم برای حمایت از سرمایه‌گذاران ضروری خواندد و افزود: یکی دیگر از بخش‌هایی که می‌تواند در استان کرمانشاه ایجاد اشتغال کمک کند را صنعت مسکن است.

بازوند ادامه داد: باید مشکلات پیش روی این صنعت مرتفع شود.

او افزود: رونق صنعت ساختمان می‌تواند بسیاری از صنایع دیگر را هم به دنبال خود بکشد.

استاندار کرمانشاه گفت: صنعت حمل و نقل نیز می‌تواند به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه کمک کند، وباید صنعت حمل و نقل و شرکت‌های این بخش را تقویت کنیم.

بازوند با اشاره به سرانه پایین تعداد خودروهای حمل بار شرکت‌های حمل و نقل استان کرمانشاه، اظهار کرد: باید تعدادی از این شرکت ‌ها را ادغام کنیم تا تقویت شوند.

او افزود: در استانی که دو مرز رسمی و چهار بازارچه مرزی دارد، سیستم حمل و نقل باید به‌گونه‌ای تقویت شود که حتی بتواند به استان‌های همجوار هم ارائه خدمات داشته باشد.

استاندار کرمانشاه به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه نیز 10 روز زمان داد که برنامه لازم برای تقویت این شرکت‌ها و ایجاد اشتغال بیشتر در این حوزه را ارائه دهد.

بازوند ادامه داد: حوزه IT نیز یکی از بخش‌ها اشتغالزاست، و از عملکرد اپراتورهای تلفن همراه در استان کرمانشاه گلایه‌مند هستیم، زیرا تاکنون برنامه شفافی ارائه نکرده‌اند که از مبالغ زیادی که بابت ارائه خدمات عادی از مردم می‌گیرند چقدر را صرف ایجاد اشتغال، توسعه زیرساخت‌ها و حضور در فعالیت‌های اجتماعی کرده‌اند.

او به رقم 800 نفری که عنوان می‌شود و پارسال در حوزه IT در کرمانشاه مشغول به کار شدند و  این رقم را راستی‌آزمایی خواهیم کرد.

استاندار کرمانشاه در ادامه از سفر  مدیرعامل صندوق توسعه ملی به استان کرمانشاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دستگاه‌ها باید میزان سرمایه‌گذاری ارزی و نیازهای خود را مشخص کنند تا در جریان این سفر مطرح شود.

بازوند ادامه داد: یکی از مواردی که در این سفر پیگیری خواهیم کرد تامین اعتبار 15 میلیارد تومانی برای واحد "پنیر غرب" است که تجهیزات زیادی در این واحد نصب شده و امیدواریم زودتر به بهره‌برداری برسد.

او از دستگاه‌های اجرایی خواست تکلیف اعتبارات عمرانی خود را مشخص کنند و افزود: تا ساعت 16 امروز زمان است که این اعتبارات تعیین تکلیف شود و اگر اعتباری در خزانه بماند بازگشت می‌خورد.

استاندار کرمانشاه گفت: البته با پیگیری‌هایی که انجام دادیم فقط پنج میلیارد تومان از اعتبارات زلزله باقی مانده بود که توزیع آن را انجام دادیم.