به گزارش برنا از اراک ،  دکتر رضا نظری در نشستی با خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته سلامت با شعار "مراقبت ‌ های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت"، اظهار کرد: یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر در جوامع انسانی، سوانح و تصادفات است که باید برای کاهش آن اقدامات پیشگیرانه و خود مراقبتی انجام داد. 

وی با اشاره به حجم بالای آمار تصادفات در محورهای مواصلاتی شهرستان های ساوه و زرندیه اظهار کرد: هم اکنون جاده شهر صنعتی کاوه جوابگوی حجم بالای تردد نیست و متاسفانه اتفاقات ناگواری از سوانح رانندگی را در این محور شاهد هستیم. 

وی با تاکید بر اینکه بالغ بر 75 درصد تامین سلامت در گرو مشارکت مردمی است و رسانه‌ها اهرم‌های قوی در حساس سازی مردم برای حفظ سلامت خود هستند، افزود: ایمن سازی پارک ها و اماکن عمومی به منظور ارتقای ضریب سلامت نیازمند مشارکت و همراهی عمومی است. 

معاون سابق بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه خواستار ارایه خدمات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری شد و افزود: در راستای اجرای مراقبت‌های اولیه بهداشتی زیرساخت‌های اولیه بهداشتی با تقویت مراکز جامع سلامت فراهم شده است و حدود ۸۱ درصد مردم طی یکسال گذشته به پایگاه‌های سلامت مراجعه و خدمات لازم را دریافت کردندکه بیش از ۹۶ درصد رضایتمندی مردم را در پی داشته است. 

وی افزود: کنترل بیماری‌های واگیردار در سایه آموزش‌های صورت گرفته انجام شده است و اقدامات زیر ساختی مناسبی صورت گرفته و باید با خطرسنجی و ارائه مشاوره و آموزش به مقابله با بیماری‌های غیرواگیر پرداخت. 

دکتر نظری خواستار تشویق مردم به ارائه خدمات رایگان برای آموزش پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر شد و بر نقش رسانه‌ها در این حوزه تاکید کرد. 

معاون بهداشتی دانشکده علون پزشکی ساوه نیز خواستار نگاه عادلانه و برابری توزیع خدمات در نقاط مختلف شهری و روستایی شد و افزود: مشارکت جامعه و همکاری بین بخشی در این راستا ضروری است. 

دکتر نعمت الله عزیزی از فناوری مناسب که نمونه آن سامانه سیب است و جامعیت خدمات به گونه ‌ ای که باید همگان از خدمات حوزه سلامت بهره مند شوند را در تحقق شعار امسال هفته سلامت مورد تاکید قرار داد و افزود: تعهد سیاسی و پایبندی همه دولت‌ها برای ارایه خدمات رایگان بهداشتی از دیگر الزامات تحقق شعار سال سلامت است. 

وی اولین گام در تحقق شعار امسال را آموزش دانست و افزود: مراقبت‌های بهداشتی مادر و کودک، ایمن سازی و واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری‌‌های شایع و درمان آن و آمادگی برای مقابله با بلایای طبیعی و ‌ حوادث از ضروریات است.