به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور اساتید دانشگاه دفاع ملی، گفت: ایران در لیست 10 کشور اول بلاخیز دنیا قرار دارد، با توجه به این مسئله ساختار سازمان مدیریت بحران کشور ما با وضعیت حادثه خیزی که در کشور داریم سازگاری ندارد و این سازمان پاسخگوی این حجم از حادثه در کشور نیست. متاسفانه این سازمان مدیریت بحران کشور نشان داده که در بحران ها کارساز نیست، لذا باید ساختار آن تغییر کند.

استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: هر چند امکان وقوع 35 نوع از حوادث طبیعی را در کشورمان داریم، اما می توان با اولویت قرار دادن پیشگیری و مدیریت صحیح و تخصصی، از خسارات این حوادث کاهش داد. از میان حوادث طبیعی سیل و زلزله در صدر وقوع حوادث ایران قرار دارد، اگرچه زلزله همانند سیل فرصت پیشگیری را به مردم و مدیران نمی دهد، اما می توان از قبل در بحث ساخت و سازها اقداماتی را انجام داد تا در زمان وقوع زلزله دچار خسارت کمتری شد.

بازوند اشاره به اشکالات آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، گفت: باید در هر زلزله بزرگی که اتفاق می افتد ویرایش جدیدی روی این آیین نامه انجام گیرد، کما اینکه در زلزله بزرگ سال 96 کرمانشاه اشکالات موجود در این آیین نامه و اختیاراتی که در ساخت وساز به مهندس محاسب داده بود، باعث شد بیمارستان تازه ساز اسلام آبادغرب تخریب شود و درست زمانی که باید جان مردم را نجات دهد، هیچ فعالیتی نداشت.  در زلزله کرمانشاه تجارب بزرگی کسب شد که همه آنها را به صورت سه جلد کتاب مستند درآورده ایم، در مستند سازی که از زلزله کرمانشاه داشتیم تمام نقاط ضعف سازه های ساختمانی و زیرساختی و نیز نقاط قوت آنها را در برابر زلزله ثبت کردیم که می تواند برای آسیب شناسی در برابر حوادث بکار گرفته شود.

استاندار کرمانشاه درباره نقش مهم بازتوانی مردم پس از بحران ها گفت: متاسفانه زمانی که بحرانی اتفاق می افتد، تمام تمرکز روی بازسازی قرار داده می شود و در بحران ها کمتر از 10 درصد به بازتوانی توجه می شود.  در بحران های بزرگی همانند زلزله و سیل مردم آسیب دیده زندگی خود را از دست می دهند و در این شرایط از نظر روحی و روانی تحت فشار قرار می گیرند که این موضوع می طلبد تا لزوم بازسازی نرم افزاری بیشتر از بازسازی سخت افزاری مورد توجه قرار گیرد. باید پس از وقوع حوادث شرایط به گونه ای باشد که بازتوانی مردم را در اولویت قرار دهیم تا این احساس امنیت خاطر در آنها ایجاد شود که تنها نیستند و حاکمیت در کنار آنها قرار دارد.

استاندار کرمانشاه در ادامه بابیان اینکه سازمان هلال احمر نیز برای زلزله های بالای 6.7 ریشتری در ایران تجهیز نیست، تصریح کرد: باتوجه به آمار بالای حوادث طبیعی در ایران، این سازمان باید حداقل 20 هزار میلیارد تومان تجهیزات و یازده هزار نیروی زبده داشته باشد که ندارد و بسیاری از خدماتی که باید نیروهای هلال احمر در زمان بحران ها ارائه دهند را نیروهای نظامی انجام دادند.  هرساله شاهد وقوع سیل در استان گلستان و کشته شدن حداقل یک نفر براثر این بحران هستیم، اما باید علت یابی شود که چرا چنین حادثه ای مکرر رخ می دهد و برای آن چاره اندیشی شود.

بازوند به بارش های شدید ابتدای سال جاری در کرمانشاه هم اشاره کرد و گفت: در یک بازه زمانی هفت تا هشت روزه شاهد بارش باران به اندازه یک فصل در استان بودیم، اما با اقدامات پیشگیرانه خوب و اطلاع رسانی هایی که داشتیم، سیل توسط مردم و مدیران مدیریت شد. براساس آسیب شناسی هایی که داشتیم مشخص شد حدود 172 کیلومتر از چند شهر استان با حدود پنج هزار و 700 خانوار در مسیر و حریم رودخانه و سیلاب قرار دارند که حدود 25 تا 26 هزار نفر را در بر می گیرد و این یعنی این تعداد از مردم استان در معرض خطر سیل قرار دارند.

استاندار کرمانشاه بابیان اینکه چنین شرایطی را در سایر استان های کشور نیز داریم، گفت: قطعا جابجایی این تعداد خانوار کار سختی است و از سوی دیگر باتوجه به شرایط سخت تحریمی که دشمن بر ما اعمال کرده دولت تحمل پرداخت میزان بالای خسارتهای پس از حوادث را ندارد، لذا باید قبل از بحران اقدامات پیشگیرانه را با شناسایی آسیب ها اجرا کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش مدیریت افکار عمومی، تلاش برای بازگشت سریع مردم به زندگی روزمره پس از وقوع بحران و پای کار آوردن مردم در بازسازی ها را از دیگر مسائل مهم در بحران ها دانست و گفت: در زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه که دو سال پیش اتفاق افتاد، تمام سعی خود را برای رعایت این مسائل بکار گرفتیم و خوب هم نتیجه داد.  در این زلزله 104 هزار خانه تخریب و یا دچار آسیب شد، همچنین 21 هزار واحد صنفی، دامپروری، تجاری و ... نیز تخریب و یا خسارت دیدند. روند بازسازی ها خوب است و کار احداث 29 هزار واحد و تعمیر 67 هزار واحد دیگر در مناطق زلزله زده استان به اتمام  رسیده است.