به گزارش خبرگزاری برنا؛ ابراهیم غفاری  گفت: این افراد با استفاده از روش های درمانی مانند مشاوره های فردی، بازی درمانی و بسته های آموزشی تحت رصد مددکاران و کارشناسان تیم های بهزیستی قرار گرفتند.

وی گفت: رصد و پایش مستمر افراد دچار پی تی اس (استرس فوق حاد پس از حادثه) بین 6 ماه تا یکسال ادامه خواهد داشت.

غفاری به خدمات سازمان بهزیستی در زمان حضور سیل زدگان در مناطق اسکان اضطراری اشاره کرد و گفت: در پایش صورت گرفته مشخص شد یکهزار و 244 سالمند و بیش از سه هزار کودک ساکن در این کمپ ها از خدمات مورد نیاز بهره مند شدند.

مدیر کل بهزیستی گلستان اظهار کرد: با هدف ایجاد شادی و نشاط کودکان و نونهالان، 23 مهد کودک موقت در این مراکز ایجاد شد

وی گفت: در فروردین ماه به 5 هزار خانوار تحت پوشش سیل زده ساکن شهرهای آق قلا و گمیشان بین 5 میلیون تا 15 میلیون ریال و در مجموع 3 میلیارد و 500 میلیون ریال مستمری پرداخت شد.

غفاری ادامه داد: بر اساس سامانه بنیاد مسکن و ارزیابی های انجام شده تاکنون حدود 390 منزل مسکونی متعلق به مددجویان بهزیستی به عنوان بناهای تخریبی اعلام شده که این افراد علاوه بر تسهیلات و کمک های دولتی، می توانند از مبلغ 100 میلیون ریال کمک بلاعوض بهزیستی در ساخت خانه استفاده کنند.

وی اضافه کرد: در سیل اخیر 400 قلم وسیله توان بخشی مددجویان شامل ویلچر، واکر، سمعک بلا استفاده شد که تاکنون 200 نوع از آن تأمین و به صورت امانی به مددجویان واگذار شد و مابقی نیز در کمتر از یک ماه آینده به در اختیار مددجویان قرار می گیرد.

به گفته مدیرکل بهزیستی گلستان، از ابتدای وقوع سیل (26 اسفند) تاکنون 30 میلیارد ریال کمک غیر نقدی و 7 میلیارد ریال کمک نقدی از سوی سمن های مردم نهاد و خیریه های کشور به استان اختصاص یافت که در حال توزیع این کمک ها بین مددجویان هستیم.

غفاری بیان کرد: در سیل اخیر در مجموع یکهزار میلیارد ریال خسارت به بخش‎های مختلف اعم از تأسیسات و زیرساخت‎های بهزیستی، لوازم منزل و مسکن و احشام مددجویان بهزیستی وارده شد.