به گزارش خبرگزای برنا از قزوین؛ مریم بیدخام مدیرکل امور اجتماعی و خانواده استانداری قزوین در نشست هماهنگی برگزاری همایش ملی جمعیت گفت: این همایش ملی به منظور عملیاتی کردن سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و با حضور مشاوران، مددکاران بهزیستی، مدرسان آموزش خانواده، سازمانهای مردم نهاد، رابطان بهداشت و کارشناسان سلامت در استان و کشور برگزار می شود.

وی در مورد اهداف این همایش اظهارکرد: اهمیت جمعیت در اقتدار ملی و پویایی و نشاط جامعه در سالهای گذشته همواره در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری به روسای قوای سه گانه مورد تاکید قرار داشته است.

بیدخام ادامه داد: سیاستهای کلی جمعیت به مواردی مانند جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران در دوران بارداری و شیردهی، پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان، تحکیم بنیان و پایداری خانواده، آموزش های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و همچنین آموزش مهارت های زندگی اشاره می کند.

مدیرکل امور اجتماعی و خانواده استانداری قزوین خاطرنشان کرد: هم افزایی دستگاه های حوزه اجتماعی در بهتر برگزار شدن این همایش باید در الویت مسئولان مربوطه باشد.

به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، 30 اردیبهشت هرسال مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم کشور به ثبت رسیده است.