به گزارش خبرگزاری برنا؛ عبدالرضا روشن نژاد با اشاره به وضعیت مراتع و اراضی کشاورزی شهرستان کرج با توجه به هجوم ملخ‌ها که برخی استان‌های کشور را درگیر کرده است، اظهار کرد: ملخ‌هایی که در برخی نقاط استان به‌ویژه کرج با افزایش تعداد آن‌ها مواجه شده‌ایم، ملخ‌های بومی هستند که در کل زادوولد و تکثیر این ملخ‌ها نیز در سطح استان انجام‌شده است.

وی به دلایل زیاد شدن تعداد ملخ‌های بومی در برخی نقاط استان اشاره کرد و گفت: مناسب بودن شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر که موجب رطوبت نسبی هوا شده به افزایش زادوولد ملخ‌ها در استان کمک کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج با تأکید بر اینکه ملخ‌های بومی استان به‌طورمعمول در سطح مراتع و خارج از زمین‌های کشاورزی هستند، گفت: بحث مبارزه با این ملخ‌ها به فاکتورهای مختلف ازجمله وضعیت آب و هوایی و نوع محصولی که ملخ‌ها ممکن است به آن حمله کرده و از این محصولات تغذیه کنند، بستگی دارد.

روشن نژاد با اشاره به اینکه بر اساس تعداد ملخ‌ها در خصوص مبارزه با آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، افزود: این مسئله یک نُرم تعیین‌شده‌ای ندارد، درجاهایی که نیاز به مبارزه با ملخ‌های بومی باشد اقدامات لازم انجام می‌شود، برای مقابله با این پدیده آمادگی کامل راداریم.

وی با بیان اینکه هرساله مبارزه با افزایش تعداد ملخ‌های بومی در سطح مراتع استان دنبال می‌شود زیرا ملخ به‌عنوان یک آفت عمومی مطرح است، گفت: مبارزه با این پدیده توسط بخش دولتی انجام می‌شود، در مناطقی که احتمال افزایش تعداد ملخ‌ها وجود دارد مبارزه انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج در خصوص سطح زیان اقتصادی یا نُرم موردنظر برای مبارزه با افزایش تعداد ملخ‌ها نیز گفت: به‌طور دقیق و ثبت‌شده عددی در این مورد وجود ندارد اما به‌طور تقریبی اگر در هر مترمربع تعداد ملخ‌ها از ۷ مورد بیشتر شود یعنی به مرحله مبارزه رسیده است.

روشن نژاد با تأکید بر اینکه در حال حاضر مراتع و زمین‌های کشاورزی شهرستان کرج رصد می‌شود، گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی از دهیاران و مردم، مراحل کنترل انجام می‌شود تا در صورت نیاز به مبارزه با افزایش تعداد ملخ‌های بومی، اقدامات لازم انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در روستاهای «دُروان» و «خوارس» شهرستان کرج با افزایش تعداد ملخ‌ها مواجه هستیم، گفت: برای بررسی جمعیت ملخ‌ها در این دو روستا اقدامات لازم توسط ردیابی کارشناسان انجام‌شده است تا در صورت لزوم مبارزه انجام شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج اضافه کرد: خوشبختانه تا این لحظه در سطح روستاها و نقاط مختلف شهرستان کرج ازنظر افزایش تعداد ملخ‌های بومی موردی که احتمال آسیب به مراتع و اراضی کشاورزی باشد، گزارش نشده است.