به گزارش خبرنگار برنا از قزوین؛محمد حسن ارداقیان مدیر روابط عمومی و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین روز چهارشنبه در نشست خبری که به منظور اطلاع رسانی این طرح برگزار شد، افزود: از زمان آغاز اجرای این طرح در روز ۲۷ اردیبهشت ماه تاکنون ۱۳۰ هزار جمعیت استان مراجعه کرده اند که ۵۰ هزار تن از آنان در شهرستان قزوین هستند.

وی اضافه کرد: هدف گذاری استان قزوین این است که حداقل ۵۰ درصد جمعیت واجد شرایط یعنی ۳۰۰ هزار نفر بتوانند برای سنجش فشار خون به شکل رایگان اقدام کنند.

ارداقیان ادامه داد: مردم استان می‌توانند برای این کار به تمام مراکز جامع سلامت شهری و روستایی و خانه‌های بهداشت، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها و یا پایگاه‌های موقت سطح شهر جهت سنجش فشار خون خود مراجعه کننند.

وی همچنین گفت: توصیه شده مراجعان برای اندازه گیزی فشار خون نیم ساعت قبل از اندازه گیری از مصرف کافئین (قهوه و چای) و دخانیات خودداری و فعالیت بدنی شدید نداشته باشند.

ارداقیان افزود: برای پیشگیری و کنترل فشار خون، خوردن غذای سالم، کاهش مصرف نمک، طبیعی نگه داشتن وزن، افزایش فعالیت بدنی، انجام ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی و ورزش، ترک سیگار و الکل و دخانیات، مدیریت استرس و کنترل دوره ای فشار خون توصیه شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به تاثیر ویژه نمک در فشار خون لازم است برای تعادل در میزان فشار خون، ذائقه غذایی افراد از همان دوران کودکی توسط والدین به طور مناسبی در جهت کاهش غذاهای پر نمک و پر چربی هدایت شود تا در بزرگسالی دچار بیماری فشار خون و عوارض بعدی آن نشوند.

ارداقیان از رسانه های استان خواست برای جذب مشارکت حداکثری مردم جهت کنترل فشار خون در این طرح بسیج ملی تلاش کنند و افزود: مردان در مقایسه با زنان، کمتر به موضوع سلامت خود اهمیت می دهند و در این طرح ها شرکت دارند در حالی که بر اساس آمارها شاید فشار خون مردان بیشتر از زنان بوده از این رو توصیه می شود نسبت به سلامت و اندازه گیری فشار خون خود توجه بیشتری داشته باشند.

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه در قزوین آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.