به گزارش خبرگزاری برنا؛ هادی هاشمیان در نشست مسئولان قضایی گلستان با جامعه ورزشی استان اظهار کرد: ظرفیت ورزشکاران در کمک به دستگاه قضایی بسیار بالاست.

وی گفت: جامعه ورزش و جوانان به دلیل خوشنامی و قابل اعتماد بودن در بین مردم میتواند با انتشار اطلاعات کمک بزرگی به کاهش آسیب های اجتماعی و سایر معضلات داشته باشد.

وی تاکید کرد: عموم مردم میتوانند با مراجعه با سامانه سجام sajam.adliran.ir تخلفات ادارات را گزارش کنند که پس از بررسی نتیجه به خود فرد از طریق کد هایی که اعلام میشود، داده خواهد شد و همچنین تلفن تماس 1580 حفاظت اطلاعات به صورت شبانه روزی در اختیار مردم است تا فساد در ادارات را گزارش نمایند.

وی یادآور شد: خوشبختانه با بسیاری از تجاوزات امور اراضی، آب، منابع طبیعی، حریم راه و حریم جاده به واسطه گزارشات مردمی برخورد شده است این در حالی است که اگر دادگستری منتظر گزارشات خود ادارات مختلف مانند منابع طبیعی و امور اراضی  میماند، تخلفات خیلی بیشتری صورت میگرفت.

مدیر کل دادگستری گلستان تاکید کرد: یکی از عواملی که باعث شد استان گلستان دچار سیل شود کم کاری بعضی دستگاه ها است و در صورتی که از این امهال کاری ها جلوگیری میشد، شاهد این حجم خسارات برای کشاورزی و مردم نبودیم.

وی ضمن بیان اینکه در شان جامعه اسلامی نیست که سالیانه شاهد افزایش تعداد پرونده های وقوع جرم باشیم، افزود: تعداد پرونده های شورای حل اختلاف و دادگستری در گلستان 400 هزار پرونده در سال است که جای تاسف دارد.

هاشمیان خاطر نشان کرد: دادگستری گلستان با اقشار مختلف مانند فرهنگیان، دانشگاهیان، سمن ها و ... نشست های صمیمی جهت کاهش آسیب های اجتماعی و استفاده از توانایی این افراد در کمک به کاهش پرونده ها داشته است .

وی اذعان داشت: وضعیتهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در تولید پرونده ها بسیار تاثیر گذار است، بنابراین دادگستری با نظر و کمک اقشار مختلف و مخصوصا جامعه ورزش و جوانان میتواند از تولید پرونده جلوگیری نماید.

هاشمیان  با بیان اینکه حکم منجر به سازش نمی شود، یادآورشد: با ایجاد سازش میتوان از چندین اختلاف که ممکن است منجر به تشکیل پرونده شود پیشگیری کرد.

وی در پایان گفت: رشد طلاق در گلستان معکوس شده است و این موضوع را مدیون آموزش ها در قبل و بعد از ازدواج و تاثیر گزاری نظرات بزرگترها در سازش بین جوانان هستیم.

 

در ادامه سید جواد بنی کمالی به نمایندگی جوانان استان در این نشست اظهار کرد: سازمان های مردم نهاد در طی سالیان گذشته بازوان دولت در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی بودند و مدنی بودن یکی از محور های فعالیت این سازمان ها است که طبیعتا تعامل بیشتر سازمان های مردم نهاد با دستگاه قضا به دلیل اینکه از دل مردم و در ارتباط با مردم هستند، احساس میشود.

وی یادآور شد: تا به امروز تعاملات خوبی در بحث آسیب های اجتماعی و مسائل مربوط به جوانان شکل گرفته است اما انتظار داریم معاونت امور فرهنگی و حوزه پیشگیری از توانمندی سازمان های مردم نهاد بیشتر استفاده شود.

وی تصریح کرد: هر کجا که مردم پای کار بیایند سبب ایجاد فرهنگ سازی خواهد شد.

بنی کمالی ضمن بیان اینکه بیشتر طلاق ها در دوره نامزدی شکل میگیرد، در رابطه با آموزش قبل از ازدواج جوانان در مراجعه به مراکز بهداشت اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان یکی از معضلات اختلافات بین زوجین، عدم آموزش کافی قبل از ازدواج به زوجین است و بایستی این آموزش ها خیلی بیشتر و به صورت اجباری باشد.