به گزارش خبرگزاری برنا؛ مجید بیجندی مدیر کل هواشناسی استان خراسان شمالی در جمع اصحاب رسانه با توجه به سفر هیت دولت به استان گفت: عملیات ساخت مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی هم در این سفر آغاز می‌شود و هم چنین ایستگاه خودکار هواشناسی فرودگاهی در مرکز استان با صرف ۳۵ میلیارد ریال اعتبار بهره برداری می‌شود.

به گفته وی اکنون سه ایستگاه هواشناسی جاده‌ای در سه گردنه امین الله، چمن بید و اسدلی در مسیر‌های اصلی این استان نصب شده است که کار سنجش و ثبت میزان دید افقی در مه، یخ زدگی جاده، وزش باد و تغییرات دمایی را انجام می‌دهند.

بیجندی گفت: برای ساخت مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

بیجندی افزود: در سه ماهه ابتدای سال در حوزه دمایی با کاهش یک تا دو درصدی دمای هوا در مقایسه با سال گذشته رو به رو شدیم و در حوزه بارش در شهرستان‌های بجنورد و جاجرم میزان بارش‌ها کمتر از سال گذشته و در شهرستان فاروج بارندگی افزایش ۶۰ درصدی داشت.

بیجندی درباره میزان بارندگی‌ها در سال زراعی جاری گفت: از ابتدای مهرماه سال گذشته تا ۱۷ تیرماه امسال ۳۸۱.۹ میلی متر بارندگی در استان به ثبت رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۰۲ درصد و به نسبت بلند مدت ۵۴ درصد رشد دارد.

مدیر کل هواشناسی استان خراسان شمالی اظهار کرد: میزان بارش‌ها در تابستان امسال در تیرماه کاهش می‌یابد و دمای هوا در نقاط غربی نیم درجه و در بقیه نقاط یک تا دو درجه افزایش خواهد داشت و همچنین در مرداد و شهریور ماه کاهش بارش باران و افزایش دما را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفت: بارش‌ها در پاییز امسال تاخیر نخواهد داشت از این رو غله کاران می‌توانند نسبت به کشت دیم زار‌ها در فصل مناسب اقدام کنند.

وی تصریح کرد: در استان خراسان شمالی ترسالی وجود ندارد و صرفه جویی و مدیریت مصرف منابع آبی ضروری است.

بیجندی با توجه به اینکه اکثر مردم خراسان شمالی دامپرور و کشاورز هستند، خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی به موقع وضعیت هوا از بروز خطرات احتمالی سیل و باران پیش گیری خواهد کرد و در حوزه هواشناسی کشاورزی نیازمند مرکز تحقیقات هواشناسی کشور هستیم و در حال حاضر پیگیر دریافت زمین و تجهیزات جهت ساخت هواشناسی کشاورزی هستیم.

به گفته بیجندی هواشناسی استان خراسان شمالی در حوزه رادار، سخت افزار و نرم افزار به سنجنده‌های زمینی وسامانه هشدار سیل نیاز دارد.

طبق پیش بینی‌های هواشناسی از امروز در استان خراسان شمالی دمای هوا افزایش می‌یابد و به بالای ۴۰ درجه می‌رسد.