به گزارش خبرگزاری برنا در کرمانشاه، هدایت حاتمی معاون اقتصادی استاندار کرمانشاه در نشست شورای برنامه‌ریزی استان که با حضور آیت اله محمدی عراقی مسوول دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان برگزار شد؛ با اشاره به موفقیتهای اخیر استان در زمینه‌کاهش نرخ تورم و بیکاری و بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: بهبود شاخص های استان در سه حوزه فضای کسب و کار، نرخ بیکاری و تورم در طول سال ۹۷ و سه ماهه اول سال ۹۸ نشان از جهت گیری ها و هدف گذاری های صحیح مدیریت ارشد استان دارد.

او افزود: اوایل سال گذشته در زمینه فضای کسب و کار در رتبه ۳۱ کشور بودیم که با تلاش های صورت گرفته در پاییز ۹۷ به رتبه ۲۹ و در بهار ۹۸ به رتبه ۲۲ کشور رسیدیم که یک موفقیت چشمگیر محسوب می شود. همچنین فضای کسب کار که  یک شاخص بسیار مهم در زمینه جذب سرمایه گذار است و در صورت نامساعد بودن این شاخص، تلاش ها در بقیه حوزه ها نیز ابتر می ماند با بهبود محسوسی مواجه شد و امسال هم یکی از اولویت‌های اقنصادی استان بهبود بیشتر این فضا است.

معاون استاندار نرخ تورم را یکی از مهمترین شاخص های اثرگذار و کلیدی در حوزه اقتصاد خانواده، دولت و بنگاه های بخش خصوصی ذکر کرد و گفت: افزایش تورم موجب بالارفتن هزینه های بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی و توقف فعالیت ها و یا رکود آن ها  و نیز  موجب اخلال در مدیریت اقتصاد خانواده می شود. همچنین تورم بر پیشرفت پروژه های بخش دولتی اثر منفی می گذارد و موجب بالارفتن هزینه های پیمانکار و کند شدن پروژه ها می شود.

او در ادامه بیان داشت: کرمانشاه ۲۴ ماه در صدر گرانترین استان های کشور قرار داشت. اما طی یکسال گذشته با یک برنامه ریزی مدون و هدفمند توانستیم نرخ تورم استان را کاهش دهیم. 

حاتمی در ادامه افزود: یکی از راهکارهایی که در کاهش تورم نقش داشت ایجاد شبکه یکپارچه و هماهنگ توزیع با همکاری اصناف، فروشگاه های بزرگ و اتحادیه‌ها و توزیع کالاهای ضروری سبد خانوار در مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار با کمک این شبکه بود که خوشبختانه یک راهکار اثرگذار و موفق در کنترل تورم بود.

 معاون استاندار کرمانشاه را یکی از تامین کننده های مهم دام سبک کشور ذکر کرد و گفت:  بااینحال گوشت استان کیلویی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان گرانتر از قیمت کارشناسی به فروش می رسد و یکی از راهکارها برای کاهش قیمت گوشت، واگذاری کشتارگاه ها به بخش خصوصی است که با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار، آن را اجرایی خواهیم کرد و  همچنین در راستای کاهش قیمت میوه نیز تا انتهای سال ۸ مرکز فروش جدید به بهره برداری خواهد رسید.

حاتمی اظهار داشت: به دنبال یک توافق با فروشگاه‌های زنجیره‌ای فعال در استان هستیم تا زمینه عرضه محصولات و کالاهای تولیدی دارای مزیت استان را در این مجموعه ها فراهم کنیم که این کار به رونق تولید و اقتصاد استان کمک می کند.

او در پایان گفت: براساس اعلام مرکز آمار کشور نرخ بیکاری استان در بهار ۹۸ برابر با ۱۴/۷ درصد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک کاهش ۴/۷ درصدی را نشان می دهد که این یک موفقیت بزرگ برای استان است و پس از مدت ها کرمانشاه را در رتبه پنجم بیکاری کشور قرار گرفته است.