به گزارش برنا، نادر فلاحی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته پاسداشت استان اردبیل گفت: این کتیبه یکی از مستندات تاریخی است که به سیادت شیخ صفی الدین اردبیلی اشاره دارد.

وی افزود: با توجه به نظرات مختلف در خصوص سیادت شیخ صفی الدین اردبیلی این کتیبه تاریخی به وضوح به موضوع سیادت اشاره کرده است که در برنامه‌های هفته استان اردبیل از ۴ لغایت ۱۰ مرداد ماه رونمایی می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: کتیبه سید السادات بر بدنه مناره برجی شکل مسجد عتیق اردبیل همراه با کتیبه‌ای از اوزون حسن آق قویونلو نصب شده بود.

فلاحی افزود: در دهه ۸۰ شمسی کتیبه به محوطه شهیدگاه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی منتقل گردید و با افتتاح موزه باستان شناسی در سال ۱۳۸۷ به این مکان انتقال یافت.

وی گفت: کتیبه بر روی سنگ مستطیل شکل از جنس رسوبی- آهکی در ۱۰ سطر به خط ثلث ریحانی نقر شده است. متن کتیبه مربوط به سلطانعلی الصفوی برادر ارشد شاه اسماعیل اول به سال ۸۹۵ ه. ق مرتبط است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: این کتیبه با توجه به درج کلمه سید السادات به عنوان کتیبه سیادت معرفی شده است. چراکه نشانگر وجود سیادت در بین صفویان قبل از شروع رسمی حکومت صفوی است.